Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2904729 obálek a 876161 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Health, disease, normality



Autor: Vácha, Jiří
Rok: 2004
ISBN: 9788021033894
NKP-CNB: cnb001410652
OCLC Number: (OCoLC)85114671
OKCZID: 110317396
Vydání: 1st ed.

Citace (dle ČSN ISO 690):
VÁCHA, Jiří. Health, disease, normality. 1st ed. Brno: Faculty of Medicine, Masaryk University, 2004. 50 s. Edice kontinuálního vzdělávání v medicíně =, Continual education in medicine edition, 11.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Práce nejprve stručně shrnuje diskuse, které se v teorii (filozofii) medicíny v současnosti vedou o definování pojmů zdraví, nemoci a normality a snaží se o naznačení zprostředkujícího stanoviska mezi „scientistickými" a „humanit-nimi" přístupy. Podrobná pozornost je pak věnována teorii rozlišování stavu zdraví a nemoci – především statistickým technikám, používaným ke zvládání problému interindividuální variability, která vystupuje jako rušivý faktor v diagnostickém procesu. Podstata interindividuální variability je v prvním přiblížení interpretována na základě variačního kalkulu, v další aproximaci však se zdůrazněním nelineárních interakcí. Jako původní příspěvek k dosavadní literatuře je upozorněno na nutnost zobecnit – v několika směrech – úvahy vycházející z binomické distribuce; dále je provedeno rozlišení velkých a malých faktorů znaků či nemocí a je ukázán jejich vliv na příslušné distribuce četností. V souvislosti s tímto dělením je originálně vypracován na jedné straně pojem „nemoci z jedné velké příčiny" a s tím související „alternativní model zdraví a nemoci", na druhé straně pojem nemoci komplexní, multifaktoriální podle „odstupňovaného modelu zdraví a nemoci". Je stručně vykázáno místo koncepce normálnosti v medicíně a zdůrazněna souvislost normálního (referenčního) intervalu s alternativním modelem zdraví a nemoci. Stručně jsou zmíněny statistické techniky související s využíváním alternativního modelu a problém (nevyžádaného) sériového vyšetřování mnoha znaků zároveň. Původní je i oddíl o riziku nemoci jako plynulé funkci znaku, interpretovaný na základě autorových vlastních experimentálních zkušeností a s využitím koncepcí populační genetiky. V závěru je poukázáno na systémovost organizmu, jejíž respektování zcela přesahuje vyhodnocování znaků ve vzájemné izolaci, na existenci „individuálního stavebního plánu" a „individuální normy" a naznačena budoucnost multivariačních statistických metod k rozlišení stavu zdraví a nemoci, popř. nemocí od sebe navzájem. Práce by mohla zaujmout nejen přemýšlivé lékaře, ale i čtenáře z dalších profesí – právníky, bioetiky a filozofy.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)