Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 3159878 obálek a 951699 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Marie Terezie: osudová hodina Habsburků

Autor: Rieder, Heinz a Churaňová, Ingeborg
Rok: 2004
ISBN: 9788024903842
NKP-CNB: cnb001306066
OCLC Number: (OCoLC)38761339
OCLC Number: (ocolc)38761339
OKCZID: 110028666
Vydání: Vyd. 2.

Knihovny.cz    Půjčte si tento titul v knihovně přes portál Knihovny.cz

Citace (dle ČSN ISO 690):
RIEDER, Heinz. Marie Terezie: osudová hodina Habsburků. Překlad Ingeborg CHURAŇOVÁ. Vyd. 2. V Praze: Ikar, 2004. 174 s., [12] s. obr. příl.

Hodnocení: 3.8 / 5 (54 hlasů)

Digitální objekty

(dostupné pouze v této knihovně)
(dostupné pouze v této knihovně)

Anotace

V jaké roli bychom měli Marii Terezii obdivovat nejvíce? Jako vzornou manželku a matku šestnácti dětí, které bezvýhradně milovala a s nimiž ji spojovalo silné citové pouto, nebo jako vládkyni velké říše v historicky osudové době? I kdyby byla pouze manželkou některého evropského vládce a matkou jeho dětí, byl by její život naplněn. Marie Terezie však byla povolána k mnohem vyšším úkolům. Na trůn habsburské monarchie usedla ve svých třiadvaceti letech. Plně se v tomto úřadu osvědčila i v těch nejobtížnějších dobách, kdy by leckterý muž selhal. Její profesionalita a prestiž rostly se státnickými záležitostmi a obtížemi, které musela řešit a překonávat. Stala se panovnicí zcela neobvyklého formátu, měla nesporný talent a schopnost úspěšně čelit dramatickým událostem doby. Kniha se zabývá nejen osobností Marie Terezie od dětství až do její smrti, ale zejména jejím čtyřicetiletým panováním. Pojednává o životě v habsburském domě, o manželství s mužem nevýznamného evropského rodu, o bojích s Pruskem a Fridrichem II. zvlášť, o rodinných záležitostech i osudech některých jejích potomků - Josefa II., Leopolda a Marie Antoinetty.


Dostupné zdroje

Přidat komentář a hodnocení