Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2905425 obálek a 876560 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Nacistická kněžna



Rok: 2014
ISBN: 9788024923987
NKP-CNB: cnb002534878
OCLC Number: (OCoLC)886601327
OKCZID: 114433146

Citace (dle ČSN ISO 690):
WILSON, Jim. Nacistická kněžna. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014. 263 s., [16] s. obr. příl.

Hodnocení: 3.2 / 5 (28 hlasů)


Anotace

 

Fakty nabitá biografie o kontroverzní osobnosti barvitě popisuje prostředí předválečné evropské smetánky v Německu a Anglii. Kněžna Stephanie von Hohenlohe (1891–1972) se z neurozených kořenů (její matka pocházela z Prahy) vyšvihla mezi rakousko-uherskou aristokracii, a to díky kontaktům z právnické praxe svého otčíma. Na večírku, pořádaném kněžnou Metternichovou, se seznámila s mladým knížetem Friedrichem, a přestože jejich manželství trvalo pouhé dva roky, Stephanii k upevnění pozice stačilo. Po rozvodu se jako svobodná mladá kněžna začala systematicky pohybovat ve vysokých evropských kruzích a od 20. let sloužila jako spojka mezi britskou šlechtou a německými nacistickými pohlaváry i samotným Hitlerem.Ukázka z textuDne 10. června 1938 se kněžna dostavila na říšské kancléřství. Byla to neobyčejná událost. Při slavnostním obřadu jí, Židovce, Hitler připíchl čestný zlatý odznak nacistické strany. Ve třetí říši platil za symbol, jenž svého příjemce povyšoval na úroveň „nacistické šlechty“. Uděloval se jen zřídka a byl vyhrazen pro úzkou skupinu lidí, převážně dlouhodobých členů strany, kteří prokázali národně socialistickému hnutí mimořádné služby. Byl považován za znak takzvaného pravého vlastenectví. Kněžna byla nyní de facto členem nacistické strany – „čestnou árijkou“, jak prohlásil Heinrich Himmler. Vyznamenání značilo, že ji Hitler osobně uznal jako významnou spolupracovnici třetí říše. O tři roky později, v roce 1941, když byla v Americe internována, prohledávali její dům agenti FBI. Našli a vyfotografovali tam odznak se zlatým hákovým křížem. Byl nalezen v její ložnici ve schránce na šperky hned vedle vůdcových podepsaných fotografií.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Městská knihovna v Praze
Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Srovname.cz
Zboží.cz
1. Podzemní antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)