Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2894108 obálek a 874519 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Problémy fenomenologie: od Husserla k Derridovi



Autor: Pechar, Jiří a Filosofický ústav (Akademie věd ČR)
Rok: 2007
ISBN: 9788070072653
NKP-CNB: cnb001780060
OCLC Number: (OCoLC)228669049
OKCZID: 110016211

Citace (dle ČSN ISO 690):
PECHAR, Jiří. Problémy fenomenologie: od Husserla k Derridovi. Vyd. 1. Praha: Filosofia, 2007. 413 s.

Hodnocení: 4.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Knihovna Akademie věd ČR (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

V rámci obratu „k věcem samým“, který charakterizuje fenomenologii, existují nicméně mezi jednotlivými filosofy, kteří se k ní hlásí, podstatné rozdíly. Právě ty chce tato kniha zřetelně ukázat podrobným rozborem myšlení hlavních postav fenomenologického myšlenkového proudu. Je tu nejprve zřetelný protiklad mezi Husserlem samým a myšlením Schelerovým nebo Heideggerovým. Podrobně je rozebrána filosofie Sartrova i kritika, které ji podrobil Merleau-Ponty, a pozornost je věnována i těm, pro které fenomenologie představovala jen výchozí fázi myšlení, zakotveného v křesťanské víře (Paul Ricoeur) nebo v etice inspirované dědictvím judaismu (Levinas). A analýzy, které Husserlově filosofii věnoval ve svém raném období Jacques Derrida, ukazují, jak právě kritika Husserlova pojetí živé přítomnosti vedla k vypracování základních pojmů jeho dekonstruktivní metody. Husserlova pojetí živé přítomnosti vedla k vypracování základních pojmů jeho dekonstruktivní metody. Muž svobody, křesťan-občan, univerzalista, zastánce Židů, bojovník za rovná práva černochů na Haiti, spolutvůrce Deklarace práv, nejvýraznější protagonista ""republikánského křesťanství"", konstituční biskup, ale především výrazná osobnost Francouzské revoluce - takový byl abbé Grégoire, bezesporu jedna z nejzajímavějších postav pro současnou historiografii XVIII. a XIX. století. Plongeronova studie popisuje historický a myšlenkový kontext Grégoirova díla, příčiny úspěchu jeho idejí i důvody mnohých nepochopení v dramatických časech Revoluce. Analýzy vztahů mezi křesťanstvím a občanstvím jsou navíc překvapivě aktuální a inspirativní, především v českém prostředí, které dosud nevstřebalo ""republikánský"" pohled na roli křesťanů-občanů.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

NK Praha
Knihy.ABZ.cz
Srovname.cz
Můj antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)