Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2911246 obálek a 880238 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

O čem vyprávějí rukopisné knihy z etnografických sbírek Moravského zemského muzea



Autor: Večerková, Eva a Moravské zemské muzeum (Brno, Česko)
Rok: 2014
ISBN: 9788070284339
NKP-CNB: cnb002692015
OCLC Number: (OCoLC)910988577
OKCZID: 116987286

Citace (dle ČSN ISO 690):
VEČERKOVÁ, Eva. O čem vyprávějí rukopisné knihy z etnografických sbírek Moravského zemského muzea. Brno: Moravské zemské muzeum, 2014. 127 s.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Počátky sběratelského zájmu o rukopisy z lidového prostředí se datují do období vzedmuté vlny zájmu o život venkovského lidu na sklonku 19. století. Na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze se soustředila z předchozích krajinských výstav poměrně rozsáhlá kolekce v oddělení „Co lid píše, čte a vypravuje“, tedy lidové dopisy, poloúřední listiny, např. cechovní, a zejména psané modlitební knížky, „nejzajímavější a nejdůležitější plody lidového písemnictví, kterých bylo na výstavě předvedeno více než osm set. Zájem o tento druh rukopisů je do počátku 20. století poměrně hojně prezentován na stránkách odborného tisku. Příspěvky se zabývají, téměř bez výjimky, výtvarnou stránkou modlitebních knih v detailních popisech. Pozornost badatelů ustala a pozdější připomenutí tohoto kulturního fenoménu etnografům v kontextu studia lidové rukopisné tvorby zůstalo osamoceno. Rukopisy, které vznikly v lidovém prostředí a v něm byly užívány, jsou zastoupeny ve většině muzeí v českých zemích, jak to dokládají svazky Repertoria, soustřeďující tituly ze 17. a 18. století z muzejních sbírek v Čechách.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)