Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2904739 obálek a 876171 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Zaniklá středověká ves Konůvky ve Ždánickém lese : archeologický průvodce po naučné stezce



Autor: Zdeňka Měchurová
Rok: 2015
ISBN: 9788070284568
NKP-CNB: cnb002774835
OCLC Number: (OCoLC)946294180
OKCZID: 124893216

Citace (dle ČSN ISO 690):
MĚCHUROVÁ, Zdeňka. Zaniklá středověká ves Konůvky ve Ždánickém lese: archeologický průvodce po naučné stezce. Brno: Moravské zemské muzeum, 2015, 61 s. ISBN 978-80-7028-456-8.


Anotace

 

Malebná oblast Slavkovska a Ždánického lesa je pro turistu zajímavá jak milými přírodními scenériemi, tak rovněž svou bohatou minulostí. Návštěvník se může poučit zejména o událostech kolem světoznámého slavkovského bojiště, kde se odehrála r. 1805 Napoleonova bitva s Rakušany a Rusy, ale tento kraj má též hlubší historii, sahající až do středověku a pravěku. Zkoumání Ždánického lesa po stránce archeologické bylo doménou dlouholetého působení PhDr. Dagmar Šaurové, archeoložky Historického muzea ve Slavkově u Brna, která tomuto úsilí zasvětila celý svůj život. Od konce padesátých let až do své smrti v roce 1982 se věnovala studiu zaniklých středověkých sídlišť na Slavkovsku a na Drahanské vrchovině, kde zaznamenala a sondovala zaniklé vesnice Vilémov, Mezilesice, Bohušice, Skřípov, hrádky Rašovice a Kepkov. Nejvýrazněji se však její jméno pojí se zaniklou středověkou vsí Konůvky (kat. Heršpice, okr. Vyškov), jež systematicky zkoumala téměř celé dvacetiletí. Ačkoli uveřejňovala dílčí výsledky svých výzkumů v odborných časopisech, přesto však většina jí nashromážděného archeologického materiálu zůstala nezpracována. Po její smrti se ve slavkovském muzeu nenašel pokračovatel v jejím díle a celá rozsáhlá kolekce byla v rámci její pozůstalosti převzata na pracoviště historické archeologie Moravského zemského muzea v Brně, kde se stala vedle archeologických souborů z jiných zaniklých osad Pfaffenschlagu, Mstěnic a Bystřece základní součástí sbírek.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)