Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2906712 obálek a 877379 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

V utrpení a boji: brněnští Židé v osudových momentech XX. století



Autor: Břečka, Jan, Fiala, Dalibor, Klementová, Táňa, Reissner, Martin, Schildberger, Vlastimil a Šplíchalová, Jana
Rok: 2016
ISBN: 9788070284674
NKP-CNB: cnb002827309
OCLC Number: (OCoLC)958229804
OKCZID: 127511227

Citace (dle ČSN ISO 690):
BŘEČKA, Jan. V utrpení a boji: brněnští Židé v osudových momentech XX. století. Druhé, opravené vydání. Brno: Moravské zemské muzeum, 2016. 111 stran.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Moravská metropole Brno má relativně bohatou historii spjatou se židovským etnikem. Osada židovských kupců se nalézala od počátku 13. století v jihovýchodní části městského jádra, přibližně v prostoru dnešní dolní části Masarykovy ulice, Františkánské ulice a Římského náměstí. Po vypovězení v roce 1454 nalezli Židé útočiště v okolních vrchnostenských městech Boskovicích, Rousínově, Slavkově, Dolních Kounicích, Ivančicích a Pohořelicích. Další čtyři století jim pak byl pobyt uvnitř hradeb královského města zapovězen, mohli se pouze na zvláštní povolení zúčastňovat městských trhů. Podstatnou změnu přinesl revoluční rok 1848 a hlavně 1867 (vydání ústavy), kdy Židé získali plná občanská práva – od té doby nastal rychlý růst počtu židovských obyvatel Brna migrací z okolních starých židovských obcí, takže před 2. světovou válkou zde žilo přes 11 000 Izraelitů. Emancipovaní brněnští Židé se v té době podstatnou měrou zasloužili o společenský, hospodářský a kulturní rozmach svého města, rychle se zapojili do ekonomického, politického a kulturního života. Společenský život židovské komunity se rozvíjel stavbou synagog a dalších budov, zakládáním institucí, nadací a spolků.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)