Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2904729 obálek a 876161 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Rekonstrukce knihovny Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic :katalog inkunábulí roudnické lobkovické knihovny



Autor: Boldan Kamil
Rok: 2009
ISBN: 9788070505731
NKP-CNB: cnb001930714
OCLC Number: (OCoLC)505913999
OKCZID: 110465374
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
BOLDAN, Kamil. Rekonstrukce knihovny Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic: katalog inkunábulí roudnické lobkovické knihovny. 1. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2009. 902 s.

Hodnocení: 4.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Katalog inkunábulí roudnické lobkovické knihovny Dvořan a básník Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic (asi 1461–1510) měl v době úmrtí 650 knih, z nichž se podstatná část zachovala. Sbírka byla v době jeho života uložena na hradě Hasištejně, nyní je součástí Roudnické lobkovické knihovny. Jednalo se o 757 tisků (z toho 575 inkunábulí) a po 18 latinských a řeckých rukopisů. Charakteristickým rysem jeho knihovny bylo - zejména ve srovnání s jinými dobovými knihovnami - minimální zastoupení rukopisů. Pokud bylo dílo dostupné v obou podobách, preferoval tisky, kterými nahrazoval rukopisné svazky. Pokud jde o tisky, Bohuslav jich velké množství koupil během svých studií v Itálii a díky tomu vlastnil rané italské edice antických autorů ze sedmdesátých let. Obory, které stály v centru jeho zájmu, byly právo, římská literatura, básníci a řecká literatura (vlastnil asi nejrozsáhlejší sbírku řecké literatury severně od Alp), ale i raně křesťanská díla. Po návratu do Čech získával nové svazky prostřednictvím sítě osobních zahraničních kontaktů. Jeho knihovna neobsahovala svazky v češtině ani v němčině. Reprezentativnost vazeb nehrála pro majitele významnější roli, důležitý byl pro něho především text.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

NK Praha
Databázeknih.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)