Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2897955 obálek a 875375 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Vyprávěj mi něco--: jak si děti osvojují příběhy



Autor: Trávníček, Jiří, Univerzita Karlova a Vysoká škola uměleckoprůmyslová
Rok: 2007
ISBN: 9788071858294
ISBN: 9788087053072
NKP-CNB: cnb001710999
OCLC Number: (OCoLC)187295603
OKCZID: 110003019
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
TRÁVNÍČEK, Jiří. Vyprávěj mi něco--: jak si děti osvojují příběhy. Vyd. 1. V Příbrami :, V Praze ;, a Litomyšli: Pistorius & Olšanská ;, Paseka, 2007. 68 s. Scholares.

Hodnocení: 3.0 / 5 (5 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Kniha Vyprávěj mi něco… je studií z oblasti teorie vyprávění. Vyprávění se zde nahlíží skrze příběhové struktury typické pro vyprávění dětská - autor zkoumá způsoby, jakými s vyprávěním zacházejí děti, a to jako adresáti i jako vypravěči příběhů. Trávníček popisuje tři různá, mentální zralostí podmíněná stadia přístupu k vyprávění – vyprávění jako účast, vyprávění jako uspokojování zvědavosti, vyprávění jako časový rámec. Studie se teoreticky opírá o poznatky z vývojové psychologie, navazuje na významná světová literárněteoretická pojednání a přináší řadu konkrétních příkladů. Jazyk studie podporuje její interdisciplinární charakter a činí ji přístupnou širší odborné veřejnosti. Studie se zabývá příběhem, pohádkou ve smyslu okolností, kdy vyprávění nastává, kdy se rozvíjí, jaké jsou jeho zdroje, čeho se dovolává. Autor popisuje tři různorodá stádia, podmíněná mentální zralostí v přístupu k vyprávění. Studie se teoreticky opírá o poznatky z vývojové psychologie a poznatků světové literární teorie. Úvodní kapitoly vymezují téma, další se zabývají vyprávěním ve smyslu účasti, potom z hlediska uspokojování zvědavosti, skutečností a fikcí, příběhem a podstatou, narativitou a diskurzivitou - i momentem, kdy se rodí schopnost tvořit příběh. Ze závěru vyplývá, že vyprávění není jen to, co si lze obstarat z příběhů, ale že se něčím - podstatně a hlubinně - týká právě nás samých. Doloženo tabulkou vývojových stupňů vyprávění, přímo úměrnou věku.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

NK Praha
Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Databázeknih.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)