Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893647 obálek a 874269 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Koza, která žere hady: výpravy za původními obyvateli džunglí Kambodže a Kalimantanu



Autor: Nožina, Miroslav
Rok: 2006
ISBN: 9788072173891
NKP-CNB: cnb001648343
OCLC Number: (OCoLC)124090377
OKCZID: 110023531

Citace (dle ČSN ISO 690):
NOŽINA, Miroslav. Koza, která žere hady: výpravy za původními obyvateli džunglí Kambodže a Kalimantanu. Vyd. 1. Brno: Jota, 2006. 199 s., [32] s. barev. obr. příl. Cestopisy.

Hodnocení: 4.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Podvakrát jsme se vydali až do srdce džungle, abychom alespoň na chvíli přiložili prst na jeho slábnoucí tep. Poprvé to byly dipterokarpové pralesy severní Kambodže a příslušníci jejich horských kmenů – Kavetové, Braové, Tampuanové..., kteří zakládají svá malá políčka na plochách vykácené a vymýcené džungle. Podruhé se naším cílem staly deštné pralesy na Kalimantanu – indonéské části ostrova Borneo a původně lovecké skupiny kmenů Punanů a Merapů. Jednalo se o návštěvu dvou základních ekosystémů deštného pralesa a také dvou základních kultur obyvatel džungle. Do tohoto prostředí dnes razantně proniká moderní civilizace. Stále větší plochy pralesa zanikají pod náporem dřevařských společností a zemědělské výroby. Životní prostor, zejména velkých zvířat, se neustále zmenšuje a jejich počty klesají. Řada druhů žije jen na nepatrném území pralesa – a už nikde jinde na světě. Každý úsek tropického pralesa je nenapodobitelným unikátem – a řadu rostlin a živočichů, kteří zmizeli spolu s pralesem, už nikdy nepoznáme. Podobně jako živočišné druhy pod náporem okolního světa zanikají i kultury lidí, kteří svůj osud spojili s tropickým pralesem. S divokými zvířaty ustupují stále hlouběji do džungle kmeny amazonských indiánů, afrických Pygmejů, obyvatel Nové Guineje, Indočíny, Bornea. Na světě už dnes nezbývá více jak dvanáct milionů lovců a sběračů džungle. Jejich kultury jsou materiálně chudé – bohatství, které vlastní, spočívá v obrovské sumě unikátních znalostí, které si předávají v neporušených řetězcích z generace na generaci. Tyto znalosti, které jim umožňují žít v souladu s přírodou, nemají nikde zaznamenány – nosí je v hlavách.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Městská knihovna v Praze
eReading.cz
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz


Komentáře

Mojmir13 (127.0.0...)
Kniha o skupině přírodovědců, kteří se vydali na cestu do exotických krajin zkoumat tamní faunu, floru i život tamních obyvatel a riskovali přitom nejen zdraví. Kniha zaujme hlavně podobně zaměřené jedince.
13.04.2023    Zdroj: Web obalkyknih.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)