Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2905066 obálek a 876347 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Jako chlapce by mě zastřelili--: příběh nejmladší lidické ženy



Autor: Skleničková, Jaroslava
Rok: 2006
ISBN: 9788072601646
NKP-CNB: cnb001699932
OKCZID: 110428676
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
SKLENIČKOVÁ, Jaroslava. Jako chlapce by mě zastřelili--: příběh nejmladší lidické ženy. Vyd. 1. Praha: Prostor, 2006. 158 s., [16] s. obr. příl. Česká paměť, sv. 6.

Hodnocení: 4.7 / 5 (67 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Další vydání

  • 2., dopl. vyd. Rok vydání: 2012



Anotace

 

Jaroslava Skleničková (*1926, Lidice) je nejstarší pamětnicí vyhlazení Lidic. Odtud byla spolu s matkou a starší sestrou deportována do koncentračního tábora Ravensbrück. Kniha zachycuje životní příběh jedné z lidických rodaček, do jejichž osudu nanejvýš krutým způsobem zasáhly dějiny v podobě vyhlazení Lidic. Nacisté provedli tento čin jako barbarský akt pomsty na zcela nevinné a v podstatě nahodile vybrané skupině obyvatel. Zároveň si předem stanovili přesná byrokratická pravidla, podle kterých naložili se všemi lidmi úředně přihlášenými k trvalému pobytu v Lidicích a která určila, kdo bude zastřelen, kdo vystaven „zvláštnímu zacházení“, kdo poněmčen, anebo „jen“ odvezen do koncentračních táborů. Paní Skleničkové bylo v červnu 1942 šestnáct let, a aniž by to tušila, měla dvojí „štěstí“: pokud by se narodila jako chlapec, nacisté by ji zavraždili s ostatními lidickými muži, a pokud by přišla na svět o necelé tři měsíce později, nebyla by podle nacistické mašinerie ženou, nýbrž dítětem a v tom případě by ji čekala jen malá naděje, že přežije nacistické „zvláštní zacházení“. Jaroslava Skleničková podává v knize svědectví o lidické tragédii, respektive o tom, jak se spolu s ostatními lidickými ženami ocitla v roce 1942 doslova zničehonic v koncentračním táboře Ravensbrück, aniž by některá z nich tušila proč, či jen měla představu o tom, co je čeká a co se stalo s jejich dětmi, manžely a otci. Své vzpomínky se rozhodla zveřejnit i proto, aby dějiny nemohly být zapomenuty, nebo přímo překrouceny. 

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Zboží.cz
Antikvarium s.r.o.
Databázeknih.cz
Antikvariát Avion


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)