Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2895566 obálek a 875351 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Dvě tajemství krále Václava IV



Autor: Stibral, Jiří
Rok: 2008
ISBN: 9788072685257
NKP-CNB: cnb001823191
OCLC Number: (OCoLC)276818240
OKCZID: 110070545
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
STIBRAL, Jiří. Dvě tajemství krále Václava IV. Vyd. 1. Třebíč: Akcent, 2008. 166 s., [8] s. barev. obr. příl.

Hodnocení: 3.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Děj knihy Dvě tajemství krále Václava IV. začíná po jednoduchém období prvních tří let královy vlády. Končí doba bezkonfliktního vládnutí ve stínu starých známostí a mocenského postavení Karla IV. v říši. Kniha popisuje nejen život krále Václava IV., ale i stále těžší krizi pozdního středověku. Autor čtenáře uvádí do komplikovaných vztahů klášterů, měst královských i horního města Kutné Hory. Mladý král musí náhle řešit spory říšských měst s kurfiřty i spory Lucemburků mezi sebou. Navíc začíná domácí církevní revolta s arcibiskupem Janem z Jenštejna. Situace se komplikuje prospěchářským přecházením feudálů mezi papežskou dvojicí v Římě a Avignonu i zabitím Jana z Pomuku. A Václav IV. se ocitá i na konci svých finančních prostředků kvůli dluhům zanechaným císařem a drastickému snížení daně „stříbrné urbury“ z Kutné Hory. Než mohl zažehnat a zvládnout spory s říší, vpadla Václavovi do zad Panská jednota v čele s nevlastním bratrem Zikmundem a s bratrancem Joštem, markrabím Moravy. Sotva se ale králi podařilo dostat se z dvojího zajetí, už se na něj valí problémy Wicklifovy i české reformace s mumrajem hádek na pražské univerzitě a s papeži a jejich legáty. Drama vrcholí, když papežský legát označí českou královnu Žofii za kacířku. Václav, který chtěl rozhodovat nad spornými stranami a nepřiklonil se ani k pravověrným katolíkům, ani k husitům, byl nakonec rozdrcen mezi oběma stranami. Nestal se ani husitským králem, ani císařem, ani striktním vladařem ortodoxního katolictví. Nechtěná, ale velká dějinná role Václava IV. byla klíčovou v počátcích husitské revoluce umožněné liberálním prostředím jeho vlády.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)