Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2159251 obálek a 531141 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Sakramiláčku, Střepy

Rok: 2014
ISBN: 9788072871902
NKP-CNB: cnb002603753
OKCZID: 114198186

Citace (dle ČSN ISO 690):
TOPOL, Filip a Filip TOPOL. Sakramiláčku ;: Střepy. Vyd. 1. Praha: Maťa, 2014, 89 s. Bouře, sv. 12.
Zdroj:

Hodnocení: 4.6 / 5 (16 hlasů)      spolupracujeme s CBDB.cz


Anotace

 

Filip Topol patřil k výrazným osobnostem české undergroundové scény, ve svých textech otevřeně psal o svém způsobu existence, o svých intimních pocitech, bolestech i temných předtuchách definitivního odchodu. Potvrzují to i soubory Sakramiláčku a Střepy, jež se staly nedílnou součástí dvou autorových hudebních nahrávek. V prvním cyklu se Topol soustředí na osobitou lyrickou zpověď, která však v sobě již nese parametry zmaru a zániku. Hned v úvodní baladické výpovědi zachycuje letmé setkání s dívkou, s níž prožívá jakési malé requiem, které se v křečovitých vlnách stupňuje až do jejího defnitivního odjezdu. Tím naznačený vztah končí a lyrickému hrdinovi nezůstane nic jiného než snít o tom / jak by to bylo / kdybych položil svou tvář na dech tvých křídel. Pocit odcizenosti, neschopnosti stát se lepším, ale zároveň i úporného lpění na zachování stylu svého bytí se ostatně přelévá i do Topolova melodramatu Střepy, kde navíc sílí existenciální úzkosti a obavy. Topol se tu odráží od něhy dřevěných tulipánů až po ty nejztracenější bezmoci, objevuje jak kouzlo ročních období, tak i čas chlístanců a sraženin a skrz mozaiku střepů si uvědomuje omezenost a ohraničenost prostoru, v němž se pohybuje a jehož hlubina už předznamenává soumrak a smrt.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.czDostupné zdroje

Městská knihovna v Praze
Srovname.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (34.204.176...)