Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2907669 obálek a 878060 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

"Głos Ludu" - gazeta mniejszości polskiej na Zaolziu : zarys problematyki



Autor: Kolberová, Urszula
Rok: 2009
ISBN: 9788073686857
NKP-CNB: cnb002007202
OCLC Number: (OCoLC)481062342
OKCZID: 110402705
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
KOLBEROVÁ, Urszula. "Głos Ludu" - gazeta mniejszości polskiej na Zaolziu: zarys problematyki. Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita Ostrava, Filozofická fakulta, 2009, 194 s. Polonistické disertační práce. ISBN 978-80-7368-685-7.


Anotace

 

Autorčinu práci lze chápat jako sondu do problematiky tištěných masmédií (nejen) v české části Těšínského Slezska, v nichž se odráží každodenní realita a život zdejší polské menšiny, včetně jejího vztahu k české společnosti od konce druhé světové války po současnost. Autorka se věnuje historii tištěných médií obecně, přičemž zohledňuje také konkrétní situaci v českém a polském prostředí, rovněž v kontextu prvních tištěných periodik, počínaje titulem „Tygodnik Cieszyński“ (později „Gwiazdka Cieszyńska“), až po současná média, včetně „Głosu Ludu“. Práce tedy představuje tištěná média nejen jako zdroj informací a nástroj utvářející názory a vědomí čtenářů, ale také jako specifický odraz doby. Prezentovanou ucelenou historii „Głosu Ludu“ na pozadí široce vnímaných společenských událostí lze rovněž chápat jako pokus o doplnění dosud obšírněji nepopsané oblasti v životě polské menšiny na českém Těšínsku. V předkládané charakteristice lze také sledovat měnící se funkce médií a problémy, s nimiž se musejí tištěná média potýkat v současném světě. Opomenuta není ani jazyková otázka. Na řadě příkladů autorka dokládá syntaktické, lexikální a stylistické prostředky newspeaku, manipulace a propagandy – projevující se mj. tautologií, alegorií, patosem, opozicí „my – oni“, protiklady „včera – dnes – zítra“, imperativy, neosobními konstrukcemi, stupňováním přídavných jmen, přívlastky. Za pozornost rovněž stojí vlivy mezijazykové interference z českého jazyka, příp. zdejšího nářečního kódu.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

NK Praha


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)