Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893218 obálek a 874088 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Dějiny a literatura dechových nástrojů



Autor: Kratochvíl, Jiří a Akademie múzických umění v Praze
Rok: 2001
ISBN: 9788085883749
NKP-CNB: cnb001008410
OCLC Number: (OCoLC)50343442
OKCZID: 110414109
Vydání: 2., přeprac. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
KRATOCHVÍL, Jiří. Dějiny a literatura dechových nástrojů. 2., přeprac. vyd. Praha: Akademie múzických umění, Hudební fakulta, 2001, 193 s. Studijní texty. ISBN 80-85883-74-0.

Hodnocení: 4.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )
Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

1. část publikace prof. Jiřího Kratochvíla je zaměřena k podrobnému popisu histo- rického vývoje dechových nástrojů dřevěných a dechových nástrojů žesťových od starověku po současnost a seznamuje čtenáře s technologií jejich stavby, s vývojem jednotlivých dechových nástrojů v letopočtech i s tabulkami jejich ladění. 2. část je věnována stručným dějinám koncertní, komorní a orchestrální literatury pro dechové nástroje, počínaje vznikem italské opery po vývoj novověké literatury. Knihu doplňuje seznam slovníků a encyklopedií, literatura, katalogy, soupisy skladeb a hudebnin a české knižní publikace historické.

Zdroj anotace: Městská knihovna v Praze



Komentáře

Dílo svým rozsahem v českých poměrech unikátní, kritizovat dost dobře nelze... rozsah tématu které má mapovat je úctyhodný, některé pasáže skvělé... jiné mi ale přijdou slabé, působící dojmem snahy rychle tuto část tématu přeskočit a zmínit ji jen z povinnosti... Popisy některých nástrojů jsem v jiných, daleko méně odborných knihách našel lepší a to na srovnatelném prostoru textu. Některé části a skladatele autor vyloženě neřeší, např. je jen zmíní že existovaly a tím to vpodstatě končí. Zcela beze smyslu mi pak přijde několikastranková nepřerušená záplava pouhých jmen autorů české tvorby 20. století. Především mě mrzí, že autor v 2. vydání odstranil nákresy nástrojů, což v úvodu obhajuje možností snadného dohledání kvalitních foto jinde... pro pedagoga píšícího z nadřazeného postavení pro své studenty, je to snad přijatelné, ale coby spisovatel díla takového rozsahu je podle mě čtenářům tyto nákresy dlužen, zvlášť pokud jde o staré historické nástroje se kterými se běžně nesetkáme.
13.12.2021    Zdroj: OKCZ


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)