Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892436 obálek a 873661 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Byly to zlé časy



Autor: Budar Beno
Rok: 2012
ISBN: 9788086409337
NKP-CNB: cnb002405730
OCLC Number: (OCoLC)817050467
OKCZID: 111545639
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
BUDAR, Beno. Byly to zlé časy. Vyd. 1. Varnsdorf: Městská knihovna, 2012. 82 s. Setkávání přes hranice, sv. 10.


Anotace

 

Celoživotní pátrání po otci vedlo Bena Budara k setkávání s pamětníky, a tak se postupně zrodil nápad zaznamenávat jejich vzpomínky na magnetofonový pásek. Postupně navštívil Budar více než stovku ještě žijících Lužických Srbů, kteří museli za Hitlera narukovat do wehrmachtu a bojovat za Říši. Proti své vůli, bez možnosti se takové povinnosti vyhnout. Všem položil tři otázky: Jak jste unikli smrti a přežili válku? Jak, pokud vůbec, vám mateřská řeč ulehčila tento těžký čas? Jak jste se po skončení války vrátili domů? Po dlouhých letech rozhovorů a hledání nových kontaktů vznikla kniha Také já jsem měl štěstí (Tež ja mějach zbožo, 2005), která zachycuje autentické vzpomínky čtyř desítek válečných veteránů. Kniha od první chvíle patřila k nejprodávanějším titulům v Lužici, dočkala se již třetího vydání a vzbudila zájem překladatelů. Není divu – je to vůbec poprvé, kdy se někdo pokusil zmapovat kontroverzní situaci příslušníků nejmenšího slovanského národa, kteří v uniformě svého utlačovatele museli bojovat nejen proti svým slovansky mluvícím sousedům, ale nakonec proti celé Evropě. Úspěch knihy přivedl Budara k sestavení druhého rukopisu – jakéhosi pandánu ke vzpomínkám mužů-vojáků. Jsou to vzpomínky lužickosrbských žen z konce války. Prožívaly to, co asi většina žen na území poražených, ovšem s další hořkou příchutí navíc: strachem z vojáků dvou bratrských národů, které je osvobodily od nacismu. Kniha má pracovní název Každý den jsem měla strach a Beno Budar z ní poskytl několik rukopisných ukázek. Tato skromná publikace tím dostala nečekaný rozměr. Kniha vzpomínek válečných veteránů přinesla autorovi vedle úspěchu u čtenářů ještě další užitek. Na jednom čtení se – jakoby z hlubin zapomnění – objevila teta Hańža a spustila souhru osudových náhod, které vedly k nalezení dokumentů o Budarově ztraceném otci. Dokumentární povídka Jak jsem našel svého tátu (Kak namakach swojeho nana, 2007) je vhodným završením této publikace.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

NK Praha
Antikvariát Avion
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)