Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2670675 obálek a 806423 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Protektorát a osud českého odbojeAutor: Vojtech Mastny, David Falada
Rok: 2003
ISBN: 9788086432564
NKP-CNB: cnb001294671
OCLC Number: (OCoLC)56855740
OKCZID: 110021174

Citace (dle ČSN ISO 690):
MASTNY, Vojtech. Protektorát a osud českého odboje. 1. vyd. Přeložil David FALADA. Praha: Eurolex Bohemia, 2003, 238 s. ISBN 80-86432-56-4.

Hodnocení: 5.0 / 5 (2 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné přes terminál )
Moravská zemská knihovna (dostupné přes terminál )Anotace

 

Základem textu je autorova disertační práce (z r. 1969), která posléze vyšla v r. 1971 v knižní podobě v New Yorku a v Londýně. Autor velice podrobně sleduje otázku české reakce na německou okupační politiku a zřízení protektorátu se všemi známými událostmi a z nich pak i vyplývajícími důsledky. Začíná přehledným rozborem situace v zemi a všímá si národnostního konfliktu Čechů a Němců od r. 1935 až do přijetí mnichovské dohody a po vznik protektorátu. V této souvislosti si všímá hlavních protagonistů - Hitlera, K.H. Franka, a K. von Neuratha na straně německé a z českých osobnostím se zabývá postavou E. Beneše, generála Eliáše a E. Háchy. Sleduje odchod českých představitelů do exilu a vznik zahraničního i domácího odboje, oficiální politiku státního prezidenta Háchy a jeho vlády a zároveň i problematický vývoj kontaktů s Benešovou londýnskou vládou. Osobnost prezidenta Beneše autor hodnotí značně kriticky, a to nejen pro jeho rozhodnutí nepostavit se Hilerovi, ale i pro jeho odchod do exilu a celou politiku londýnské vlády. Na druhé straně pak poukazuje na úlohu českého fašismu za protektorátu a činnost jeho politických organizací, zejména Vlajky. Celá kniha vrcholí atentátem na R. Heydricha a následnou perzekucí, což vše autor posuzuje jako akt naprosto zbytečný. Závěrečné hodnocení celého českého odboje a jeho důsledků pro budoucnost národa vyznívá nakonec značně rozpačitě a autorovy pokusy o zobecnění naprosto nepředsvědčivě.

Zdroj anotace: Městská knihovna v PrazeDostupné zdroje

Československá bibliografická databáze
Můj antikvariát
Databázeknih.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)
 
 
 

Seznam literatury