Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2906459 obálek a 877215 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Mahámudrá: cesta k poznání skutečnosti



Autor: Rabten a Pávková, Libuše
Rok: 2004
ISBN: 9788086685199
NKP-CNB: cnb001309065
OCLC Number: (OCoLC)85099064
OKCZID: 110080922
Vydání: 2., opr. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
Mahámudrá: cesta k poznání skutečnosti. Překlad Libuše PÁVKOVÁ. 2., opr. vyd. Praha: DharmaGaia, 2004. 174 s. Mangalam. Velká řada.

Hodnocení: 3.5 / 5 (2 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Tibetský mistr meditace (1921-1986), jenž absolvoval klášterní universitu Sera u Lhasy a po čínské okupaci odešel r. 1959 do exilu. V Dharamsale byl jedním z učitelů současného dalajlamy. Roku 1974 na dalajlamovu žádost přesídlil do Švýcarska, kde působil jako opat Tibetského institutu v Rikonu. Do konce života již zůstal na Západě, učil v západní Evropě a severní Americe a založil řadu meditačních center ve Švýcarsku, Německu, Itálii a Francii. Mahámudra, gešeho hlavní dílo, sestavena z jeho různých výkladů o buddhistické meditaci v Indii a ve Švýcarsku. V prvním dílu, „Sedmidílné přeměně ducha“, komentuje tibetský meditační text školy Kadampa z 12. stol., jenž obsahuje četná působivá poučení v jednoduché a lehce srozumitelné formě. Druhý díl, „Rovina vědomí“, je sbírkou různých nauk, mimořádně zajímavé jsou výklad cvičení jógy vědomého snění. Třetí díl, „Mahámudra“, pojednává o nejdůležitější buddhistické meditaci, o poznání prázdnoty (šúnjatá). Ve všech svých poučeních klade geše Rabten zvláštní důraz na nezbytnost plně integrovaného duchovního života jakožto základu, jenž je vybudován na trpělivém a správném cvičení. Středem cvičení není nějaké „náhlé osvícení“, ani získání jasnovidnosti nebo okultních sil. Vývoj ducha by měl být chápán jako pozvolné pokračování na cestě se stupni vybudovanými jeden po druhém, jejichž konečný cíl spočívá v plném osvícení. „Někteří lidé se domnívají, že meditace znamená vnitřně uvolnit mysl a bez zvláštního úsilí tak dospět k velmi klidnému stavu... Kdyby ovšem bylo cílem meditace pouhé uvolnění, pak by vynikajícími jóginkami byly krávy... Pravá úloha a jediný cíl meditace spočívá v odstranění nevědomosti a zaslepenosti.“


Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Můj antikvariát
Databázeknih.cz
Antikvariát Avion


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)