Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2287686 obálek a 576897 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Zbabělci (2005)

Autor: Škvorecký, Josef
Rok: 2005
ISBN: 9788086938059
NKP-CNB: cnb001533683
OCLC Number: (OCoLC)85153283
OKCZID: 110444073
Vydání: Vydání deváté, v tomto edičním zpracování druhé, v EMG první

Citace (dle ČSN ISO 690):
ŠKVORECKÝ, Josef. Zbabělci. Vyd. 9., v tomto edičním zpracování 2., V EMG 1. Praha: Pro edici Světová literatura Lidových novin vydalo nakl. Euromedia Group, 2005. 379 s. Světová literatura Lidových novin, 6.

Hodnocení: 4.3 / 5 (393 hlasů)      spolupracujeme s CBDB.cz


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna
Národní knihovna České republikyDalší vydání

  • V nakladatelství Leda vydání první Rok vydání: 2015Anotace

 

Škvoreckého knižní debut, román Zbabělci, způsobil ihned po svém zveřejnění rozruch. Otevřenost, s níž autor vylíčil konec války viděný očima dospívajících "pásků" na malém městě, přinesla svědectví natolik odchylné od oficiálního výkladu, že se román stal současně knihou plamenně zatracovanou (režimními kritiky) i nadšeně vítanou (čtenáři). Jistě, její hrdina, bývalý gymnazista a jazzový hudebník Danny Smiřický, vykoná během květnového povstání řadu odvážných činů pro vlast, ryzost jeho počínání však částečně kalí skutečnost, že za vším nestojí pouze vznešené ideály, ale také obyčejná mužská touha zalíbit se ženám. Během osmi klíčových jarních dnů stihne Danny zničit německý tank a přivítat Rudou armádu, přesto si najde čas i na milostná dobrodružství. Právě snaha o neschematický, patosu zbavený pohled na historické události je jednou z předností této výjimečné prózy. V duchu Hemingwayova výroku, že "spisovatelovým řemeslem je mluvit pravdu", které si Škvorecký zvolil jako motto knihy, pak lze nahlédnout i další z rysů románu, jímž spisovatel ve své době šokoval snad ze všeho nejvíce - totiž jazyk. Nikoliv jazyk literátsky nudný, ale živý, autentický, nespisovný, odposlechnutý z reálných rozhovorů. Jazyk, který je stejně svobodný jako jazz.


Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Československá bibliografická databáze
Můj antikvariát
1. Podzemní antikvariát


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (3.239.33...)