Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2906712 obálek a 877379 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Folkaři: báječní muži s kytarou, kteří psali dějiny



Autor: Vlasák, Vladimír
Rok: 2008
ISBN: 9788086983578
NKP-CNB: cnb001832654
OCLC Number: (OCoLC)316677543
OKCZID: 110136849

Citace (dle ČSN ISO 690):
VLASÁK, Vladimír. Folkaři: báječní muži s kytarou, kteří psali dějiny. Řitka: Daranus, 2008. 332 s.

Hodnocení: 3.9 / 5 (14 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Obsáhlá publikace z pera známého hudebního publicisty Vladimíra Vlasáka je v podstatě plnohodnotnou kronikou českého písničkářství a folku. Mapuje historii tohoto specifického žánru, který u nás pevně zapustil kořeny a vyplul na povrch v 60. letech 20. století, kdy se na scéně objevili Karel Kryl, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a skupiny Spirituál Kvintet nebo Rangers. V té době byli naši domácí folkaři ještě poměrně dost ovlivněni svými především americkými vzory, ale zároveň už slavili úspěchy se svým vlastním repertoárem a folkové scéně se dařilo. Vzniklo sdružení Šafrán, konaly se první ročníky festivalu Porta atd. Poměry v následujících 70. letech písničkáře notně skříply a některé donutily i k emigraci. Většině ostatních nezbylo, než se stáhnout na neoficiální scénu, díky čemuž sice stoupala jejich prestiž u fanoušků, zároveň ale také hrozily perzekuce ze strany státní moci. V 80. letech se situace zklidnila a písničkáři se pomalu začali znovu objevovat v oficiálních médiích, nastoupila nová generace (Jaromír Nohavica, Pavel Dobeš, Karel Plíhal). Vše vyvrcholilo sametovou revolucí v listopadu 1989, kdy se z emigrace vrátili Kryl a Hutka a společně s dalšími kolegy se stali národními hrdiny, kteří svými koncerty podpořili politické a společenské změny v Československu. Zde kniha končí a nastiňuje, že po změně režimu folk rozhodně neutrpěl umělecky, ale ztratil kouzlo tak trochu zakázaného ovoce. Publikace obsahuje černobílé fotografie.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

NK Praha
Martinus
Knihy.ABZ.cz
Srovname.cz
Zboží.cz
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)