Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892436 obálek a 873661 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Dva diktátorovy pády



Autor: Kvaček, Robert
Rok: 2008
ISBN: 9788087027554
ISBN: 9788072503988
NKP-CNB: cnb001787351
OCLC Number: (OCoLC)228779612
OKCZID: 110073302
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
KVAČEK, Robert. Dva diktátorovy pády. Vyd. 1. Praha: Pražská vydavatelská společnost :, Epocha, 2008. 153 s., [8] s. obr. příl. Magnet, sv. 3.

Hodnocení: 3.9 / 5 (21 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Třetí svazek znovuobnovené EDICE MAGNET, kterou vydává Nakladatelství Epocha ve spolupráci s Pražskou vydavatelskou společností. Fašistický režim italského duceho Benita Mussoliniho těžil z politického, sociálního a duchovního rozvratu, který způsobila v Itálii první světová válka. Sliboval vytvořit nové „římské impérium“, myslel na výboje a ve 30.letech je začínal realizovat. Přivedly ho ke spojenectví s nacistickým Německem a s ním do druhé světové války. Válečná pole však nepřinášela Itálii očekávané zisky, Italové zaznamenávali spíše citelné ztráty a časem už trvalé neúspěchy. Válka zemi vyčerpávala, stále těžší životní podmínky vedly k protestům, stávkám, nepokojům. Proti Mussolinimu vznikala dokonce „spiklenecká“opozice i v nejvyšších vládních a vojenských kruzích, získala i italského krále a chystala úder. Mussolini se stal zcela závislým na spojenectví s Hitlerem, který se mu snažil pomáhat, aspoň zčásti zacelovat jeho prohry a dodávat mu sebevědomí. Mussolini přesto diktátorskou moc neudržel, fašistický režim se nezadržitelně rozkymácel, v červenci 1943 způsobili spiklenci Mussoliniho politický pád. Z internace osvobodilo Mussoliniho na Hitlerův příkaz německé komando a Hitler pak svého druha vrátil znovu do politiky. Mussolini si na severu Itálie mohl vytvořit zkarikovanou, nevelkou „sociální republiku Salo“, která žila jen z milosti a pod ochranou Německa. Průběh války vytvářel ale pro Mussoliniho bezvýchodnou situaci osobní i politickou. Utvrzovalo ji ještě italské osvobozenecké a partyzánské hnutí, které nemocného, zoufalého, ale represemi ještě nebezpečného „vládce ze Salo“ obkličovalo. Přesto doufal v záchranu v zahraničí. Italští odbojáři ho však zajali a popravili. Dvojí pád italského diktátora patří k podstatným stránkám druhé světové války. Není „vedlejší“, či „doprovodnou“ historií, ale válečným výsledkem z nejdůležitějších. Má dramatický průběh, obsah i smysl. Mussolini připravoval o budoucnost nejen Itálii, ale i Evropu.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Knihy.ABZ.cz
Srovname.cz
Zboží.cz
eReading.cz
Můj antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
Antikvariát Avion
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)