Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2906712 obálek a 877379 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Smyslové vnímání



Autor: Žáčková, Hana
Rok: 2007
ISBN: 9788090357990
NKP-CNB: cnb001706762
OCLC Number: (OCoLC)187295499
OKCZID: 110260714
Vydání: 2. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
ŽÁČKOVÁ, Hana. Smyslové vnímání. 2. vyd. Praha: D + H, 2007. 68 s. Metody reedukace specifických poruch učení.

Hodnocení: 5.0 / 5 (1 hlasů)


Anotace

 

Metody reedukace SPU - SMYSLOVÉ VNÍMÁNÍ Základem reedukace specifických poruch učení je rozvoj smyslového vnímání. Tvoří nejen jeho základ a počátek reedukačního nácviku, ale celým jím prolíná. Publikace seznamuje čtenáře se základními metodami rozvoje smyslového vnímání – zahrnuje oblast zrakového i sluchového vnímání. Je doplněna ukázkami pomůcek. Brožura je použitelná i pro mateřské školy - rozvoj smyslového vnímání tvoří nedílnou součást předškolní přípravy. Ukázka: V procesu vývoje dítěte je smyslové vnímání zpočátku jednoduché, hrubé. Se zráním, rozvojem nervové soustavy se stává pomalu jemnějším, diferencovanějším. Pokud tento vývoj probíhá harmonicky a jednotlivé funkce nervové činnosti se rozvíjejí rovnoměrně, bývá dítě ke konci vývojového období předškolního věku připravené na výuku čtení, psaní a počítání. Pokud tento vývoj rovnoměrný není, některé funkce jsou vyzrálejší, jiné méně, je tato připravenost ohrožena. Pokud navíc nerovnoměrný vývoj přetrvává i do vyšších věkových období, je zde reálné nebezpečí vzniku specifických vývojových poruch učení. U dětí se specifickými poruchami učení bývá proces vnímání nedostatečně rozvinutý, nebo se vyvíjí nerovnoměrně, případně je porušený. Dochází tak ke zkreslenému vnímání světa a informací z něj čerpaných. Tyto informace jsou pak nesprávně vyhodnoceny a tak reakce na ně není adekvátní, možnost adaptace na okolí je snížena. Při čtení, psaní a počítání to znamená, že dítě nesprávně vnímá písmena, hlásky, číslice, a tudíž s nimi i nesprávně nakládá, nesprávně je čte, píše a manipuluje s nimi. Na tomto základě pak vznikají specifické vývojové poruchy učení jako je dyslexie (specifická porucha čtení), dysortografie (specifická porucha pravopisu), dysgrafie (specifická porucha psaní a grafických schopností) a dyskalkulie (specifická porucha v oblasti matematických schopností). Metody reedukace specifických poruch učení. Rozvíjení smyslového vnímání v předškolním věku je významným předpokladem pro úspěšné zvládání školního učiva. U dětí ohrožených specifickou poruchou učení působí včasné rozvíjení smyslového vnímání i preventivně, neboť vede k tomu, že se projevy specifické poruchy učení ve školním věku vůbec neprojeví nebo se podstatně zmírní. Pokud je reedukace vedena formou zábavných cvičení a her je pro děti přitažlivá a stává se tak důležitou motivací v další práci s dítětem. Publikace přináší kromě obecných zásad postupu při reedukaci specifických poruch učení (SPU) zejména řadu konkrétních námětů pro rozvíjení zrakového a sluchového vnímání (včetně paměti) – většinu z nich lze využít nejen při reedukaci SPU, ale i u předškolních dětí v rámci prevence SPU. Publikaci proto ocení pedagogové základních i mateřských škol, poradenští pracovníci a v neposlední řadě i rodiče dětí s SPU.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

NK Praha
Srovname.cz
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)