Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2103515 obálek a 520713 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Vojáku Vladimíre...

Rok: 2009
ISBN: 9788090427211
NKP-CNB: cnb002027404
OCLC Number: (OCoLC)681490946
OKCZID: 110686290

Citace (dle ČSN ISO 690):
"Vojáku Vladimíre--": Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby z důvodu svědomí : vzájemná komunikace mezi K. Čapkem, J. Groagem a V. Rajdou s úvodním komentářem vydavatele. Praha: Zdeněk Bauer, 2009. 232 s.
Zdroj: Národní knihovna České Republiky

Hodnocení: 5.0 / 5 (1 hlasů)      spolupracujeme s CBDB.cz


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna
Národní knihovna České republikyAnotace

 

Vzájemná korespondence Karla Čapka, Jindřicha Groaga a Vladimíra Rajdy významně odráží řadu nadčasových témat, která se dotýkají otázky svědomí, svobodné možnosti rozhodování. Nakolik mají jako svědkové hrůz 1. světové války odpovědnost usilovat o lepší svět, zda naplňovat občanskou angažovanost pasivní rezistencí, nebo veřejnou osvětou? Vladimír Rajda před odmítnutím vojenské poslušnosti (vojenské prezenční cvičení r.1924) dříve krátce ve vojsku byl, měl osmiměsíční zkušenost ze světové války. V důsledku odmítnutí vojenské služby (tentokrát cvičení) z důvodů smýšlení (střetu zájmů autority a svědomí jednotlivce), byl zatčen a odsouzen na 15 měsíců těžkého žaláře. Jindřich Groag se jakožto právník kauzou zabýval a Čapkovi zaslal první známý dopis. Klima meziválečné společnosti se proměňovalo, a tak se Jindřich Groag i určitá část společnosti zabývala fenoménem odpírání vojenské služby. Ani dvě světové války, bipolární rozdělení a moderní civilizace problém uspokojivě nevyřešila. Diskuse v korespondenci zúčastněných a doprovodné dobové dokumenty jsou výzvou pro budoucnost.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.czDostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
NK Praha
Knihy.ABZ.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (3.229.118...)