Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2896830 obálek a 875360 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Labrang: tibetský buddhistický kláštor v socialistickej Číne : (dokumenty a svedectvá).



Rok: 2002
ISBN: 9788096886005
NKP-CNB: bod001-000055226
OKCZID: 110383062

Citace (dle ČSN ISO 690):
Labrang: tibetský budhistický kláštor v socialistickej Číne: (dokumenty a svedectvá). Bratislava: Lungta - Slovakia, c2002, 89 s. Dokumenty, zv. 2. ISBN 80-968860-0-2.


Anotace

 

V čem spočívá hlavní hodnota této nové, původní, české a slovenské práce? Především v tom, co již bylo výše řečeno: představuje velmi informované a poučené shrnutí dvou pólů nedávného a vlastně i současného stavu buddhismu v Amdu. Bezprostřední výpovědi mnichů a laiků z oblasti kláštera Labrang jsou v publikaci doplněny původními čínskými stranickými a vládními materiály, vztahujícími se k náboženské či církevní politice ČLR v době minulé i zcela nedávné. Je to poprvé, kdy se nám tyto dokumenty dostávají v překladu do rukou a evokují tak svojí dikcí dobu, kterou jsme do roku 1989 zažívali i u nás. Dnešní kláštery v Tibetu nejsou do značné míry stejné jako ty v minulosti, jsou to často jejich stavební kopie, týká se to i Labrangu. Ale jak to vypadá s tou částí monastického života, která není na první pohled viditelná? Jaký je život mnichů a jak ho změnila čínská okupace? Recenzovaná publikace čtenáři představuje opravdu hlubinný vhled do života jednoho tibetského kláštera. Odhaluje mnohá „tajemství Tibetu“ o kterých neměli a nemají romantičtí „hledači mystické moudrosti lámů (sic!)“ ani ponětí. Vedle zmíněných výpovědí a dokumentů obou stran dějin kláštera se čtenář z informovaných komentářů, poznámek a doplnění dozví velice mnoho o kontextu oněch výpovědí, svědectví a dokumentů. Lze pochopitelně mít i drobné kritické připomínky: například schéma kláštera na s. 11 by si jistě zasloužilo větší formát, některé číslice na něm nelze rozpoznat, stejně jako by publikaci slušela i podrobnější mapka Amda, nicméně tyto „výtky“ se týkají vskutku pouze stránky formální. Čtenář jistě ocení i seznam literatury na s. 84-86, který mu napomůže k rozšíření znalostí o dané problematice.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)