Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2539043 obálek a 735009 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Social and Labour Market Policies in Hungary

Rok: 1995
ISBN: 9789264145252
OKCZID: 110301692


Anotace

 

Reviews social and labor market policy developments in Hungary during the process of transition to a market economy. In Hungary, the process of transition to a market economy has not always been a smooth one. High unemployment, inflation, and declines in output and employment levels have created substantial hardship. The costs of social protection, moreover, are higher than Hungary can afford at its present level of development. The Hungarian authorities must strike a delicate balance between the constraints imposed by limited resources and the need to identify and implement viable policies for the benefit of disadvantaged groups. As this report indicates, such policies can only be developed in a context of economic recovery and social adjustment.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.236.221...)