Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2911519 obálek a 880412 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Železná koruna



Autor: Kaplický Václav
Rok: 1983
NKP-CNB: cnb000003062
OCLC Number: (OCoLC)12612524
OKCZID: 112033579
Vydání: Vyd. 5.

Citace (dle ČSN ISO 690):
KAPLICKÝ, Václav. Železná koruna. Ilustrace Miloslav TROUP. Vyd. 5. V Praze: Československý spisovatel, 1983. 771 s. Žatva. Ilustrovaná řada, sv. 34.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )
Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

První díl románu zachycujícího pohnutou historii českého poddaného lidu po třicetileté válce, kdy tento lid, zbaven všech práv a vydán na milost a nemilost pánům, věří ve starou pověst o zakopané železné koruně Přemysla Oráče a podporován touto vírou sahá k ojedinělým vzpourám, aby uhájil holý život. Tento díl líčí počátek vzpoury poddaného lidu na panství Gallasově v kraji frýdlantském, jedné z těch, které přiměly císaře Leopolda I., že r. 1680 vydává v Pardubicích patent, jímž přiznává poddaným mírné úlevy…….Úvodní část rozsáhlého románu obrazí utrpení lidu v českých zemích po třicetileté válce. Když Leopold I. utekl před morem z Vídně do Prahy, věřili poddaní, že císař sníží jejich robotní povinnosti. Avšak deputace se k Leopoldovi nedostaly, vrchnosti je daly pozatýkat. Lid se počal bouřit a povstání, jitřeno starým proroctvím o Libušině železné koruně, bylo jen s námahou císařskými vojsky potlačeno. Následovaly nejkrutější tresty, ale přece jen musel Leopold vydat 28. června 1680 v Pardubicích patent, jímž přiznal poddaným mírné úlevy……..Druhý díl románu líčí vzpouru poddaného lidu na panství Gallasově v kraji frýdlantském poté, kdy úlevy poddanému lidu, zaručené Leopoldem v robotním patentu z r. 1680, zůstaly na papíře a kdy se do čela oklamaného lidu postavil neohrožený kovář Stelzig z Řasnice, postava stejně veliká jako její chodský současník Jan Sladký Kozina…...Druhý díl románu o utrpení českého selského lidu za feudalismu, v době vydání císařského patentu Leopolda I. (poslední čtvrtina 17. století). Lid, pobouřený tím, že panstvo nedodržuje patent, slibující poddaným úlevy, povstává k dalším rebeliím. Kovář z Řasnice - Ondřej Stelzig - "je vlastně prvním moderním lidovým vůdcem. Vedl sedláky přesto, že sám neměl robotní povinnost. Měl na svou dobu značné vzdělání, procestoval řadu zemí a dopisoval si s přáteli z Rakous, Bavor i Uher. Zprvu věřil i on, že císař sám zlepší osud sedláků. Na tuto svou víru doplatil. Byl poslán na deset let do Rábu, utekl odtamtud, byl znovu uvězněn a ve vězení zahynul" (V. Kaplický). Avšak myšlenky, za které bojoval, zůstaly v lidu živé a sedláci nepřestali věřit, že se dočkají doby, kdy si - podle staré pověsti - "nasadí člověk z rodu selského na hlavu železnou korunu Libušinu a kdy teprve bude v Čechách lépe"……

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

Můj antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)