Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2947403 obálek a 898210 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Civilizace starověkého Středomoří



Autor: Burian, Jan
Rok: 1984
NKP-CNB: cnb000022081
OCLC Number: (OCoLC)12422595
OKCZID: 111136692
Vydání: Vydání 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
BURIAN, Jan. Civilizace starověkého Středomoří. Vydání 1. Praha: Svoboda, 1984. 549 stran. Členská knižnice.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Další vydání




Anotace

 

Významnou etapu lidských dějin tvoří starověké civilizace Středomoří. Ačkoli starověký svět patří již dávno minulosti, nezůstal bez vlivu na naše kulturní povědomí a památky antického výtvarného umění a literatury se staly jeho nedílnou součástí. S dědictvím starověkých civilizací se setkáváme i v našem běžném životě. Zejména to platí o estetických představách a do určité míry i o etických zásadách, které jsou plodem teoretického myšlení předních starověkých filozofů. Antika však neznamenala pouze civilizaci řeckou nebo římskou. Stejně jako středověk navazoval na poznatky antické, vycházeli Řekové z bohatých znalostí a zkušeností zemí Předního východu, Egypta, Sýrie, Malé Asie a zprostředkovaně i Mezopotámie. Ačkoli řečtí myslitelé a umělci tyto poznatky upravovali, přizpůsobovali změněným ekonomickým, sociálním a politickým podmínkám, byl vliv tzv. orientálních despocií na antickou civilizaci všestranný a dalekosáhlý. Společná práce prof. dr. P. Olivy, DrSc., člena korespondenta ČSAV, a doc. dr. J. Buriana, CSc., podává důkladný přehled dějin středomořských civilizací od pravěku do konce starověku. Je promyšleně rozvržena tak, že zachovává delší dějinné úseky jednotlivých zemí. Výklade ve všech úsecích postihuje vývoj materiální kultury, politické dějiny vysvětluje z rozvoje výrobních sil a výrobních vztahů. Nezapomíná ani na kulturní dějiny a rozvoj vzdělanosti. Autorům se podařilo přesvědčivým způsobem objasnit společenský pokrok ve starověku v souvislosti s návazností řecké civilizace a civilizace Předního východu a organicky spojit římské dějiny s helénistickým světem. Nesoustřeďují se však ve své práci pouze na obecně známé úseky starověkých dějin, ale věnují také náležitou pozornost i oblastem takzvaně okrajovým a obdobmí domněle úpadkovým. Kniha je bohatě vybavena mapami a barevnými a černobílými fotografiemi, zobrazujícími nezřídka i méně známé starověké památky.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Dostupné zdroje

Můj antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)