Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2908352 obálek a 878396 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Kara-Bugaz : Objevy v mrtvé zátoce Kaspického moře



Autor: Paustovskij, Konstantin Georgijevič
Rok: 1950
NKP-CNB: cnb000677101
OCLC Number: (OCoLC)85436586
OKCZID: 111281928
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
PAUSTOVSKIJ, Konstantin Georgijevič. Kara-Bugaz: Objevy v mrtvé zátoce Kaspického moře. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1950. 124, [3] s.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

Na východním pobřeží Kaspického moře je velký, téměř uzavřený záliv, který svými zvláštními přírodními vlastnostmi budil pozornost námořníků i vědců a hrůzu domorodců. Teprve sovětská vláda přistoupila kobrovskémuvyužitítamních,na světě největších ložisek mirabilitu (Glauberovy soli, sulfátu) a vybudovala v dosud nehostinných končinách kombinát na chemické produkty, jako jemné sklo, kyselinu sírovou, superfosfát a j. Použila k tomusurovin,uhlí,nafty,plynu i vody místního původu a dala hledat různé methody k dobývání sulfátu i způsoby k proměnění nejhroznějších vlastností pouště v zdroje života. Autor formou reportáže, vzpomínek i románového líčení popisuje,jakpostupněřešilisovětští odborníci těžký problém přeměny turkmenských pouští (Ust-Urt), kde není ani travky, ani stromečku, ani čisté pramenité vody, v úrodné a významné zázemí kolem zálivu smrti a jedovatých vod umrtvujícíchjakýkoliživot,jejždomorodci zvou Kara Bugaz = černý jícen. Z oas vyrostlých kolem kombinátu začne pravidelný pochod proti písčinám. Dotykem sovětské kultury mění své zvyky i turkmenští kočovníci a odhazují zbytky starobylých pověrapřežitků.Vědci tusní již i o využití tamní enormní větrné a slunečné energie.

Zdroj anotace: Národní knihovna České republiky



Dostupné zdroje

Můj antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)