Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2906712 obálek a 877379 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Šternberskou přírodou s očima dokořán



Autor: Hlůza Bronislav
Rok: 2007
NKP-CNB: cnb001796047
OKCZID: 111457704
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
HLŮZA, Bronislav. Šternberskou přírodou s očima dokořán. Ilustrace Vlasta HLŮZOVÁ. 1. vyd. Šternberk: V. Hlůzová, 2007. 102 s.


Anotace

 

Vlastivědná literatura, ač bohatá, nebývá tematicky příliš vyvážená; orientuje se spíše na historii, umění, architekturu, společenská hnutí či spolkovou činnost. Oblast přírody se v porovnání s nimi jeví většinou jako popelka. Když se čas od času přece jen objeví autoři, kteří se věnují regionu z pozice pozorných badatelů a dokážou objevit specifika kraje na domovských mezích, polích, lesích, v rybnících, tůních a vodních tocích, narážejí. na nepřekonatelný problém, který spočívá v tom, že v úplnosti mohou být pochopeni jen fundovanými zájemci. Tak jsou na tom Bronislav a Vlasta Hlůzovi, kteří v těchto dnech vydali vlastním nákladem knižní titul Šternberskou přírodou s očima dokořán. Josef Thomayer kdysi řekl, že nikdo nemůže diagnostikovat nemoc, o jejíž existenci neví. Stejně lze tvrdit, že v přírodě nic mimořádného neobjeví člověk, pokud není zasvěcený. Šedesát kapitolek, jež o šternberské přírodě (městské, příměstské a kolem Šternberka se rozprostírající) Bronislav a Vlasta Hlůzovi napsali, je kopa zasvěcených objevů a tisícem poznatků, které „krajany“ mohou potešit, překvapit a poučit. Manželé Hlůzovi se proměnili v autorský tým bez záměru. Bronislav Hlůza jako univerzitní profesor na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého a jeho paní Vlasta Hlůzová, výtečná pedagožka a publicistka, vnímali „psaní“ jako svou profilovou činnost. Texty napsali pro Šternberské listy a publikovali je v nich v letech 2003 – 2006. Nyní je uspořádali podle ročních období a předmětně seřadili do tematické řady v pořadí stromy a keře, květiny, houby, zvířata, počasí. Uveďme alespoň několik námětů z oné kopy, jimiž je kniha vytvořena: Pochutina roste také v potoce, Voňavé májové perly našich lesů a hájů, „Lord“ na Sitce, Podle čeho se bezpečně pozná muchomůrka růžovka, Jmelí, rostlina vánoční. Knížka „objevných pozorování“ může být pro mnohého čtenáře vstupní branou do nekonečně bohaté sféry, kolem níž dosud chodil, aniž ji vnímal, ale která dovede člověka potěšit a naplnit, pokud se mu podaří chodit přírodou s otevřeným srdcem. To dokáže otevřít i oči. Naši poznámku ukončeme malým detailem. V tiráži knihy je poznámka:Vydáno vlastním nákladem. To vyvolává otázku, proč tomu tak bylo. Odpověď může naznačit „jubilejní“ básnická sbírka šternberského literáta Josefa Sedláka, v jehož poslední sbírce Trn z paty, jíž se už nedožil, je nepravdivé sdělení: Vydání básnické sbírky podpořilo město Šternberk. Mělo tam být napsáno Podporu zamítlo město Šternberk. Ale takovou nehoráznost při vydávání nikdo nepředpokládal. Ve Šternberku je bohatá jen příroda. Bohumír Kolář

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBU



Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)