Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2895052 obálek a 875008 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Beneš, František Xaver Josef

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Beneš, František Xaver Josef
Rok: 1816-1888
Oblast působnosti: archeologové, konzervátoři

Biogr./Hist. údaje: Narozen 6. 8. 1816 v Českém Dubu, zemřel 10. 5. 1888 v Praze. Archeolog, historik umění a konzervátor, práce z oboru, časopisecké články.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

František Xaver Josef Beneš

František Xaver Josef Beneš (6. srpna 1820 Český Dub – 20. května 1888 Praha) byl český archeolog a konzervátor historických památek.Pocházel z německé rodiny. Chodil do hlavní školy v Plzni, potom pokračoval na gymnáziu a technice. Roku 1837 nastoupil do práce v cukrovaru Dobrovice. O dva roky později přešel do cukrovaru v Suchdole u Kutné Hory, přičemž měl možnost na stážích poznat výrobu cukru i v dalších závodech na Moravě i v Německu. Postupně se vypracoval na pozici ředitele. V letech 1854 – 57 byl ředitelem cukrovaru Trmice.Již od mládí se zajímal o historii a archeologii. K jeho učitelům patřili Anton Müller a Josef Jungmann, v pozdějších letech i Jan Erazim Vocel. První článek, o historii vinařství v Čechách, uveřejnil roku 1836 v lužickém časopise Opora. Za sepsání dějin města Mimoně v roce 1845 dostal čestné občanství. Roku 1854 byl jmenován konzervátorem kraje čáslavského. Roku 1857, po přestěhování do Prahy, jej úřady vyslaly na stáž do Itálie, aby se seznámil se starořímskými vykopávkami. Poté se zapojil do památkové péče v Čechách. Zajistil kvalitní rekonstrukci kostela v Sedlci, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, Týnského chrámu a Prašné brány. Podílel se i na obnově Baziliky svatého Jiří. Jako člen Jednoty svatovítské uspořádal výstavu klenotů. Spolu s Antonínem Baumem pořádal archeologické sbírky Národního muzea. Byl také známým znalcem genealogie a heraldiky. Jeho články se pravidelně objevovaly v časopise Památky archeologické.Současníci pokládali Beneše za nejaktivnějšího konzervátora po profesoru Vocelovi a vážili si jeho přínosu pro zachování a obnovu kulturních památek v Čechách.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: