Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2891754 obálek a 873249 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Dědina, Jan

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Dědina, Jan
Rok: 1870-1955
Oblast působnosti: malíři, ilustrátoři, grafici

Biogr./Hist. údaje: Narozen 1.9.1870 ve Strakách u Nymburka, zemřel 14.1.1955 v Tatobitech u Turnova, malíř, grafik, ilustrátor, člen Jednoty výtvarných umělců; věnoval se portrétu, žánru, národně obrozenecké tematice; pracoval s Albertem Besnardem na výzdobě stropů výstavního pavilónu Malého paláce poblíž Champs-Élysées a v budově Comédie-Française; otec historika Jana Dědiny (1906-1980) a hudebního skladatele, filozofa a ekologa Iva Gabriela Dědiny (1922-1999).
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jan Dědina

Jan Dědina (1. září 1870, Straky - 14. ledna 1955, Tatobity) byl český akademický malíř, ilustrátor žánrových obrázků v časopisech, autor spisů o umělcích.Šlo o absolventa Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výtvarných umění v Praze, který byl žákem Franška Ženíška a Maxmiliána Pirnera. Studoval i sochařství u Josefa Václava Myslbeka. Po ukončení studií musel narukovat do rakouské armády, odkud v roce 1895 dezertoval. Poté několik let žil a tvořil v Paříži (kam se odebral za bratrem Václavem), kde mimo jiné ilustroval časopis Monde illustré. Pracoval i na výzdobě stropů v Malém paláci na Champs Elysées a v Divadle francouzské komedie. Spolupracoval zde s Luďkem Maroldem nebo Alfonsem Muchou.Do Čech se vrátil na základě amnestie v roce 1909. Stal se členem Jednoty výtvarných umělců. Po razii gestapa v jeho pražském bytě a smrti manželky Jeanne Anceaux v roce 1943 se se trvale usadil v Tatobitech (v Českém ráji), kde měl i ateliér a jejichž okolí se stalo inspirací pro mnohé jeho obrazy.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: