Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 1884904 obálek a 467022 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Chvalovský, Edmund

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Chvalovský, Edmund
Rok: 1839-1934

Biogr./Hist. údaje: Narozen 26. 7. 1839 v Praze, zemřel 1. 10. 1934 v Soběslavi. Herec, divadelní a operní režisér (zejména Národního divadla v Praze). Autor pamětí.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Edmund Chvalovský

Edmund Chvalovský (26. července 1839 Praha (areál svatoanežského kláštera ) – 1. října 1934 Soběslav) byl český herec, divadelní a operní režisér (zejména Národního divadla v Praze).Vystudoval v Praze akademické gymnázium, poté vyšší reálku a techniku, zajímal se o vědu (fyzika, astronomie) i umění (divadlo, dějiny umění, hudbu, kreslení). Když bylo roku 1862 jako výraz dlouhodobých snah o samostatné stálé české divadlo otevřeno Prozatímní divadlo, začal zde Chvalovský profesionální dráhu herce. Jednu sezónu (1865 – 1866) vedl jako umělecký ředitel a režisér novou Švandovu divadelní společnost v Plzni. V roce 1873 se v Prozatímním divadle stal samostatným režisérem opery a po připojení k Národnímu divadlu v roce 1881 tam přešel i s hereckým souborem a stal se na dvacet let režisérem, zejména Smetanových oper. Svou snahou o scénický realismus a novými metodami významně ovlivnil inscenační styl. Zasáhl i do jevištního výtvarnictví – navrhoval si kostýmy i dekorace ke svým režiím. Národní muzeum a Muzeum Bedřicha Smetany v Praze vlastní několik Chvalovského režijních knih.Vyučoval deklamaci, mimiku a dějiny umění na operní škole Prozatímního divadla (1873) a v letech 1892 – 1894 na Dramatické škole ND .

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: