Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2446603 obálek a 684086 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Jedlička, Antonín

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Jedlička, Antonín
Rok: 1923-1993

Biogr./Hist. údaje: Narozen 18.2.1923 v Březových Horách, zemřel 28.8.1993. Herec, komik, beletrista.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Antonín Jedlička

Antonín Jedlička vystupující také pod uměleckým pseudonymem Strýček Jedlička (18. února 1923, Březové Hory – 28. srpna 1993, Stará Boleslav) byl český herec, bavič, recesista, komik a humorista, imitátor a zvláštní dětský herecký idol. Narodil se jako nejstarší ze šesti dětí, jeho první dětská role byl Skokánek v Lišce Bystroušce v Národním divadle. Později následovaly dětské role ve Vinohradském divadle. Jako "strýček" začal v roce 1948 s divadélkem strýčka Jedličky. Jednalo se o hravého a tvořivého člověka, který uměl nejen zpívat, ale také napodobovat tisíce různých zvuků pocházejících jak z přírody tak i mimo ni.Mnozí lidé ani netuší, že právě Antonín Jedlička natočil snad tisíce různých zvuků, pazvuků a ruchů v mnoha českých filmech a rozhlasových pořadech – jeden příklad za všechny ostatní: hrozné mlaskání legendární masožravé byliny Adély ve filmu Adéla ještě nevečeřela je právě hlas Antonína Jedličky.V roce 1984 byl jmenován zasloužilým umělcem, byl nositelem Řádu dětského úsměvu a laureátem Haškovy Lipnice.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: