Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 1885634 obálek a 467281 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Kirschner, Miloš

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Kirschner, Miloš
Rok: 1927-1996

Biogr./Hist. údaje: Narozen 16. 3. 1927 v Praze, zemřel 2. 7. 1996. Ředitel, herec a dramatik Divadla Spejbla a Hurvínka.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Miloš Kirschner

Miloš Kirschner (16. března 1927 – 2. července 1996) byl český loutkář, herec, zpěvák, dlouholetý ředitel a hlavní interpret Divadla Spejbla a Hurvínka.Studoval mezinárodní právo. V roce 1949 musel studia z politických důvodu opustit.. Začátkem padesátých let zatčen a odsouzen za protistátní činnost. Po uplynutí trestu ho zařadili do Pomocných technických praporů (PTP), které se také nazývaly Černí baroni. Po absolvování vojenské služby byl v roce 1951 přijat do Divadla Spejbla a Hurvínka. Už od roku 1952 interpretuje hlavní role. V roce 1956 ho prof. Josef Skupa jmenoval svým nástupcem. Teprve v roce 1966 byl jmenován ředitelem divadla. Po jeho smrti se vedení divadla ujala jeho manželka Helena ŠtáchováPod vedením Miloše Kirschnera se vyvíjel charakter dvojice loutek Spejbla a Hurvínka. Přijal tradici a současně přišel s inovacemi jevištními a tematickými. Na rozdíl od Josefa Skupy interpretoval své role i v cizích jazycích. Za 44 let práce navštívil 30 zemí.Psal odborné články, scénáře a divadelní hry. Mnohá předatavení divadla byla zaznamenána na gramofonové desky. Podílel se na tvorbě Večerníčků. Kromě divadla vystupoval v televizi a v rozhlase. Taktéž hrál ve filmech, které se natáčely v Československu i v zahraničí. Za svou práci obdržel řadu ocenění: např. titul zasloužilý umělec i národní umělec v roce 1987 (u příležitosti životního jubilea).

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: