Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2906456 obálek a 877214 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Knies, Jan

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Knies, Jan
Rok: 1860-1937

Biogr./Hist. údaje: Narozen 26.11.1860 v Tasově u Velkého Meziříčí, zemřel 5.3.1937 v Brně. Pedagog, konservátor, moravský archeolog. Práce v oboru.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jan Knies

Jan Knies (26. listopadu 1860, Tasov – 5. března 1937, Brno-Starý Lískovec) byl český archeolog, geolog, paleontolog a krasolog.Jan Knies se narodil v Tasově u Velkého Meziříčí. Studoval na reálce v Telči a od roku 1876 na učitelském ústavu v Brně. Jeho otec byl vzdělaný a vlastnil knihovnu s přírodovědeckými a vlastivědnými knihami. Jan Knies po svém nástupu do učitelské funkce působil na několika místech v Moravského krasu, při vykonávání svého povolání ve Křtinách se seznámil ze svou ženou, která odtud pocházela. Jana Kniese oslovila tamní příroda plná krasových jevů, jeskyní, propastí, propadání a podzemních potoků. Rád chodil do "Dračí díry," jak se tehdy říkalo jeskyni Výpustek. Podílel se na objevech v dalších lokalitách, jakými byla Pekárna, Býčí skála, Kůlna, Michálka, Balcarka, Verunčina jeskyně a další. Své nálezy z jeskyní odevzdával do Moravského zemského muzea, kde se seznámil s krasovými badateli, kteří podporovali jeho úsilí. Jako učitel byl ve své době "problémový," protože svému bádání věnoval po nedělích v době, kdy ostatní lidé chodili do kostela na mši. Roku 1881 nastoupil Jan Knies do služby v Rovečném a zde i na dalších místech svého působení a věnoval se dále svému geologickému a archeologickému výzkumu. Prozkoumával Mladečské jeskyně, známé jsou jeho vykopávky v Předmostí či okolí Bořitova. V roce 1905 zakoupil ve Sloupu pozemek, kde nechal vystavět muzeum, které bylo slavnostně otevřeno 8. července roku 1906. Zde byly soustředěny jeho sbírky a nálezy. Roku 1922 předal toto muzeum Moravskému zemskému muzeu. Na sklonku svého života odešel na odpočinek do Starého Lískovce u Brna. Jan Knies zemřel po těžké nemoci 5. března 1937.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: