Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2383902 obálek a 592234 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Krolmus, Václav

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Krolmus, Václav
Rok: 1790-1861

Biogr./Hist. údaje: Narozen 3.10.1790 v Březince u Bělé pod Bezdězem, zemřel 24.10.1861 v Praze. Katolický kněz, teologická, etnografická a archeologická literatura.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Václav Krolmus

Václav Krolmus (3. října 1790 Březinka u Bělé pod Bezdězem – 24. října 1861 Praha) byl český vlastenecký kněz, sběratel lidové slovesnosti, spisovatel a archeolog.Navštěvoval bělskou klášterní školu, po dalších studiích na gymnáziu v Kosmonosích, filosofie na Karlově univerzitě a kněžského ústavu v Litoměřicích se stal knězem a kazatelem. Působil na farách ve středních Čechách. Ze Zvíkovic se kvůli sporům na faře odstěhoval do Prahy, kde se plně usadil a věnoval se archeologii. Dá se říci, že archeologie byla jeho největší láska. Z finančního hlediska se mu však moc nedařilo a musel tyto překážky překonávat, ze svých peněz platil výkopy v okolí Prahy. Všechny své nálezy a ostatní starožitnosti, které postupně shromažďoval, zpracovával ve svých spisech. Mezi jeho největší úspěchy patří obohacení sbírek Národního muzea a starost o řadu památek, jež uchránil před zničením. Václav Krolmus umírá v roce 1861 a do české historie se zapisuje jako úspěšný (byť amatérský) český archeolog.Na poli literárním jsou jeho nejvýznamnějším dílem Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy s ohledem na bájesloví českoslovanské, které vyšly v letech 1845–1857 v celkem 13 sešitech.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: