Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2313476 obálek a 582561 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Kuběna, Jiří

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Kuběna, Jiří
Rok: 1936-2017
Oblast působnosti: historici umění, spisvatelé, básníci

Biogr./Hist. údaje: Narozen 31. 5. 1936 v Prostějově, zemřel 10. 8. 2017. PhDr., historik umění, pracovník památkové péče, básník a spisovatel.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jiří Kuběna

Jiří Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert, (* 31. května 1936, Prostějov) je moravský historik umění a básník, představitel generace tzv. šestatřicátníků (spolu s Václavem Havlem, Pavlem Švandou, Violou Fischerovou nebo Věrou Linhartovou). Před rokem 1989 publikoval téměř výlučně v samizdatu a v exilu, s výjimkou několika kratších textů, které vydal v době kulturního uvolnění kolem r. 1968. Po roce 1989 se stal kastelánem hradu Bítova, kde trvale žije a kde v 90. letech uspořádal několik celostátních setkání českých básníků a kritiků. V 90. letech vydával časopisy Box a Vetus via. Kromě řady básnických sbírek vydal básnický výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. Nakladatelství Host dokončuje vydání celého jeho souborného díla v osmi svazcích. V roce 1998 byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně.Bývá považován za nejvýznamnějšího homoeroticky orientovaného básníka v současné české literatuře, "mužský éros" je významně přítomen v jeho tvorbě. Hlásí se ke konzervativnímu katolictví a v jeho díle se vyskytují i četné duchovní a náboženské motivy. Je významným inspirátorem několika mladších básníků (Pavel Petr, Aleš Kauer aj.).[zdroj?]

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: