Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2885700 obálek a 870160 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Lomnický z Budče, Šimon

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Lomnický z Budče, Šimon
Rok: 1552-1623
Oblast působnosti: spisovatelé, básníci, úředníci

Biogr./Hist. údaje: Narozen roku 1552 v Lomnici nad Lužnicí (Česko), zemřel roku 1623 v Praze (Česko). Spisovatel, básník, překladatel, panský úředník a majitel zájezdního hostince. Autor duchovních písní a her se zpěvy, veršovaných skladeb a prozaických mravně výchovných spisů. V roce 1594 obdržel erb a přídomek z Budče.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Šimon Lomnický z Budče

Šimon Lomnický z Budče, též Ptocheus, Lomnicius, Chodeček a Janů (1552 Lomnice nad Lužnicí – 1623 Praha) byl český spisovatel.Pocházel z chudých poměrů, školu vystudoval díky Vilémovi z Rožmberka, který mu později zajistil místo učitele. Později pro svého ochránce pracoval přímo jako písař a správce pivovaru v Třeboni a Lomnici nad Lužnicí. Kolem roku 1585 zdědil po tchánovi zájezdní hostinec v Ševětíně, který pod jeho vedením velmi dobře prosperoval. V této době pravděpodobně půjčoval peníze na lichvářský úrok (lichva byla od 4 %). Roku 1594 byl povýšen do šlechtického stavu. Roku 1619 Lomnický přišel o majetek – nejprve vyhořel a poté jeho vesnice, ve které byl rychtářem, byla zničena císařskými vojsky. Odešel pak s druhou manželkou (první zemřela kolem roku 1600) do Prahy, kde přestoupil k evangelické církvi.[zdroj?] Po bitvě na Bílé hoře se vrátil ke katolické církvi. Proto tuto dvojí konverzi a některé další nepodložené skutky (žádost o zkonfiskovaný dům – pravděpodobně to však není pravda), údajně v Praze žebral (to asi pravda je), je v literatuře často označován jako amorální (pravděpodobně to není pravda).

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: