Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2891754 obálek a 873249 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Mach, Ernst

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Mach, Ernst
Rok: 1838-1916

Biogr./Hist. údaje: Narozen 18. 2. 1838 v Chrlicích u Brna, zemřel 19. 2. 1916 ve Vatterstettenu u Mnichova (Německo). Rakouský teoretický fyzik, filozof a teoretik vědy, vysokoškolský pedagog.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Ernst Mach

Ernst Mach (18. února 1838 Chrlice, Morava, Rakouské císařství – 19. února 1916 Vaterstetten, Německé císařství) byl rakouský teoretický fyzik, filozof, děkan a později i rektor německé Karlo-Ferdinandovy univerzity pocházející z Moravy.Narodil se v Chrlicích u Brna (dnes městská část Brno-Chrlice). Za 28 let působení v Čechách a na Moravě vytvořil v podstatě celé své fyzikální dílo. Roku 1895 přijal nabídku z Vídně učit filozofii, zejména historii a teorii induktivní vědy.V důchodu uveřejnil nejen řadu vědeckých článků, ale dokončil i dvě monografie. Poslední léta (1913–1916) žil s manželkou u nejstaršího syna Ludwiga ve Vaterstettenu. Tam také u městečka Haar den po svých 78. narozeninách zemřel na selhání srdce.Ernst Mach patří k nejvýznamnějším osobnostem vědy druhé poloviny 19. století především v oblasti experimentální fyziky. Jeho jménem je označena řada fyzikálních veličin a pojmů. Jako vědec proslul svou důkladností, precizností i manuální zručností, svým klidem a jasným, stručným a výstižným formulováním myšlenek. Jako pedagog a filozof byl autorem řady učebnic a přehledných kompendií z oblasti fyziky, stál u zrodu této vědní disciplíny v Čechách v její novodobé podobě.Na jeho počest uděluje Akademie věd České republiky Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha vynikajícím domácím i zahraničním vědcům v oboru fyzikálních věd. Hodnota většiny Machových fyzikálních prací je na čase nezávislá. Machův princip, který zavedl Albert Einstein, vedl později k teorii relativity, při výuce fyziky se užívá Machův vlnostroj a Machovo kyvadlo, aerodynamika nadzvukových rychlostí se neobejde bez Machova kužele, Machova úhlu a Machova čísla.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: