Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2238724 obálek a 562533 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Sekanina, František

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Sekanina, František
Rok: 1875-1958

Biogr./Hist. údaje: Narozen 14. 2. 1875 v Žárovicích u Prostějova, zemřel 3. 3. 1958 ve Smečně. Středoškolský profesor, redaktor, vydavatel klasiků, literárně historické práce, básně, časopisecké články, překladatel z francouzštiny.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

František Sekanina

František Sekanina (14. února 1875, Žárovice, dnes součást Plumlova – 4. březen 1958, Smečno) byl český básník, spisovatel a literární kritik. Vystudoval techniku, působil jako učitel na reálném gymnáziu. Vydal dvě, dnes už zapomenuté básnické sbírky: Za nocí chmurných i světlých (1896) a Lyrické intermezzo (1900), mnoho časopiseckých povídek a literárních kritik a literárně historických a životopisných spisů (a také mnoha příležitostných přednášek), předmluv k různým knihám, překládal také z francouzštiny (mj. Verlaina). Od roku 1912 psal do listu Národní politika literární kritiky, v nichž proslul vždy pochvalným, pozitivním, nikdy odsuzujícím přístupem k recenzovanému autorovi (tento rys byl zesměšňován Jaroslavem Haškem). Byl také literárním poradcem rozhlasové stanice Radiojournal, kde často měl pořady o literatuře. Působil také jako nakladatelský redaktor, jako takový připravil k vydání např. úplné dílo J. K. Tyla.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: