Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2463574 obálek a 692207 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Vrťátko, Antonín Jaroslav

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Vrťátko, Antonín Jaroslav
Rok: 1815-1892

Biogr./Hist. údaje: Narozen 29.5.1815 v Nových Benátkách nad Jizerou, zemřel 19.12.1892 v Praze. Vychovatel, knihovník, překladatel, pedagogické spisy, ediční činnost, redaktor.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Antonín Jaroslav Vrťátko

Antonín Jaroslav Vrťátko (někdy podle svého rodiště Benátský), (29. května 1815, Benátky nad Jizerou - 19. prosince 1892, Praha) byl český spisovatel. Narodil se v Benátkách nad Jizerou, v Mladé Boleslavi vystudoval piaristické gymnázium a v Praze filosofickou a právnickou fakultu. Byl vychovatelem v různých českých šlechtických rodinách, od roku 1851 žil výhradně v Praze a věnoval se pouze literatuře. Byl členem komise pro ustanovení vědeckého názvosloví, v roce 1854 redigoval almanach Perly České, od roku 1861 redigoval Muzejník. Stal se knihovníkem Národního muzea a věnoval se literární historii.Od roku 1835 publikoval časopisecky literárně historické články a kritiky, cestopisné črty a drobné básně, pokoušel se také o romanitcké historické povídky po vzoru Waltera Scotta, které měly sice relativně velký čtenářský úspěch, ale pro svůj sentimentální charakter nepříliš velkou literární ani historickou úroveň. Někdy se ve svých fikcích dopouštěl velmi odvážných konstrukcí, např. v povídce Jan Šťastný se pokoušel dokázat, že Johannes Gutenberg byl ve skutečnosti Čech.Překládal prózu, a to z němčiny a italštiny. Patří také k překladatelům filosofické literatury; jako přeložil do češtiny Aristotelovy Kategorie. (Tím založil tradici překládání aristotelských spisů do češtiny; jeho pokračovateli jsou pak např. Pavel Julius Vychodil, Ferdinand Stiebitz, Antonín Kříž, Milan Mráz či Karel Berka.)V pozdějším věku zanechal literárních pokusů a psal spíše články literárně vědecké, populárně historické a pedagogické. Napsal mnoho historických črt, některé byly ve své době použity v čítankách. Psal i drobné didaktické dětské verše, dokonce i veršovaný vodopis českých zemí, a rozsáhlejší novely s historickou tematikou, nejčastěji biblickou (např. Život Josefa, 1862). Ve své funkci knihovníka Národního muzea byl nástupcem Václava Hanky a i proto se angažoval ve sporu o RKZ, pořídil dokonce fotografické vydání těchto textů s podrobnou analýzou, která byla sice zamýšlená jako obhajoba pravosti RKZ, stala se ale jedním z hlavních pramenů odpůrců. Vydal také korespondenci mezi Václavem Hankou a Josefem Dobrovským.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: