Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2701025 obálek a 826051 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Goethe, Johann Wolfgang von

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Goethe, Johann Wolfgang von
Rok: 1749-1832

Biogr./Hist. údaje: Německý básník, prozaik, dramatik, historik umění a umělecký kritik, právník, politik, biolog, stavitel a malíř.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang Goethe (28. srpna 1749, Frankfurt nad Mohanem – 22. března 1832, Výmar) byl německý básník, prozaik, dramatik, historik umění a umělecký kritik, právník a politik, biolog a stavitel. Vystudoval práva a přírodní vědy (učinil několik objevů, které popsal ve svých dílech). Působil jako právník, později byl dvorním radou a ministrem státní správy Sasko-výmarského vévodství.Jako mladý se seznámil s Johannem Gottfriedem Herderem, toto přátelství a zájem o magii (Goethe byl později členem zednářské lóže) velmi ovlivnilo jeho tvorbu. Byl v čele skupiny Sturm und Drang (Bouře a vzdor), která měla vzdorovat tehdejší civilizaci a odstranit faleš. Vzorem této skupiny byl William Shakespeare.Goethe hodně cestoval, při návštěvě Itálie (Řím) a tehdy samostatné Sicílie (Palermo) se seznámil s antikou, kterou pokládal za vrchol kultury. Antické Řecko považoval za nedostižný vzor.Ve vyšším věku velmi často navštěvoval Čechy, zvláště západočeská lázeňská místa, zprvu především Karlovy Vary. Později si oblíbil Mariánské Lázně, kde se také v roce 1821 seznámil se svou poslední láskou Ulrikou von Levetzow (4.2.1804 Löbnitz u Lipska - 13.11.1899 Třebívlice na Litoměřicku). Sbíral také minerály, které pak daroval českému Národnímu muzeu.Od roku 1775 žil a literárně i jako politik působil ve Výmaru, kde je také pohřben. V roce 1799 se tam usadil také Friedrich Schiller, aby byl Goethemu nablízku. Goethe a Schiller byli tehdy již přáteli, i když jejich vzájemný vztah prošel předtím (a také poté) několika většími či menšími krizemi. Oba umělci ve Výmaru vytvořili významná díla. Např. rok 1797 je považován za „rok balad“, kdy vzniklo mnoho jejich slavných balad.Johann Wolfgang von Goethe (ač měšťanského původu, byl povýšen do šlechtického stavu) se stal již během svého života slavným básníkem a dramatikem uznávaným celým tehdejším kulturním světem, nejen v Německu. K jeho přátelům patřil Ludwig van Beethoven, který některá jeho díla zhudebnil. Podle Goethových předloh vzniklo i několik slavných oper, mimo jiné Werther od Julese Masseneta a Faust a Markétka od Charlese Gounoda.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: