Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892028 obálek a 873434 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Newton, Isaac

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Newton, Isaac
Rok: 1642-1727
Oblast působnosti: fyzici, matematici, astronomové, vědci, objevitelé a vynálezci, vysokoškolští učitelé, vedoucí pracovníci

Biogr./Hist. údaje: Anglický fyzik, matematik a astronom, vědec, objevitel a vysokoškolský učitel - Lukasiánský profesor „Trinity College“ (University of Cambridge). Proslul zejména objevem zákona všeobecné gravitace a tří zákonů pohybu. Člen britské Královské společnosti, jejím předsedou byl v letech 1703-1727. Věnoval se i dalším oborům (optika, alchymie, filozofie, teologie, ekonomie aj.). Od r. 1696 byl také jmenován dozorcem v Královské mincovně v londýnském Toweru, v r. 1699 byl jmenován jejím ministrem.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Isaac Newton

Sir Isaac Newton ([ˌaɪzək ˈnjuːtən] IPA 4. ledna 1643 – 31. března 1727 v Londýně) byl anglický fyzik, matematik (profesor naturální filosofie), astronom, alchymista a teolog, jenž bývá často považován za jednu z nejvlivnějších osob v dějinách lidstva. Jeho publikace Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, vydaná v roce 1687, položila základy klasické mechaniky a dnes bývá řazena mezi nejdůležitější knihy v historii vědy. Newton v ní popisuje zákon všeobecné gravitace a tři zákony pohybu, které se na další tři staletí staly základem vědeckého pohledu na fyzický vesmír. Newton propojil Keplerovy zákony pohybu planet s vlastní teorií gravitace a dokázal, že pohyb předmětů na Zemi se řídí stejnými pravidly jako pohyb vesmírných těles. Tím smetl poslední pochyby o heliocentrismu a přispěl k vědecké revoluci.Největším Newtonovým počinem je založení exaktní vědy, jako zcela nového pohledu na reálný svět, umožňujícího rozvoj (moderní) matematizované vědy. K tomu účelu musel učinit dva zásadní objevy :♦ Definovat nový, dosud neznámý filtr poznání, a to diskrétní filtr, na rozdíl od filtru přirozeného poznání, kterým je vágnost.♦ Vybudovat umělý formální jazyk, na kterém je postaveno Newtonovo umělé poznání. Jelikož potřeboval pro své zákony mechaniky jazyk schopný popisovat spojitý dynamický (s uvažováním vlivu setrvačnosti) pohyb (odehrávající se po nekonečně malých přírůstcích jak dotyčné veličiny, tak času), vytvořil teorii fluxí (teorie plynoucího), poněkud nemotorný, ale funkční integro-diferenciální počet. Pak bylo možno např. symbolicky zapsat, že rychlost pohybu je derivací dráhy podle času. Bylo možno formálně matematicky odvozovat nové, hledané vztahy dynamických zákonů pohybu. V mechanice Newton formuloval teorii o zachování hybnosti a momentu hybnosti. Na poli optiky sestavil první zrcadlový dalekohled a na základě pozorování, že optické hranoly rozkládají bílé světlo do jednotlivých barev viditelného spektra, rozvedl teorii barev. Rovněž vyslovil zákon chladnutí a zkoumal rychlost zvuku.V matematice se dělí s Gottfriedem Leibnizem o zásluhy na objevu integrálního kalkulu. Dále pak zobecnil binomickou větu, vymyslel takzvanou „Newtonovu metodu“ řešení soustav nelineárních rovnic a přispěl k výzkumu mocninných řad.Newton byl horlivě věřícím křesťanem, byť zastával místy nekonvenční názory. Přestože je dnes vzpomínán především pro svůj přínos vědě, větší část svých textů věnoval výkladům Bible.Někteří odborníci se domnívají, že měl Aspergerův syndrom.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: