Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893218 obálek a 874088 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Wycliffe, John

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Wycliffe, John
Rok: 1328-1384

Biogr./Hist. údaje: Anglický teolog, filozof a církevní reformátor.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

John Wycliffe

John Wycliffe (též Wyclif, Wycliff nebo Wickliffe), v češtině znám jako Jan Viklef, (asi 1320 – 31. prosince 1384) byl anglický teolog na Oxfordské univerzitě a propagátor reforem římskokatolické církve. Z jeho popudu vznikl první anglický překlad Bible (tzv. Viklifovská bible, angl. Wycliffite Bible), není ovšem jisté, zda se sám do jejího překládání zapojil. Je považován za předchůdce protestantské reformace. Jeho spisy přiváželi do Čech pražští univerzitáni, mezi nimiž vynikal Jeroným Pražský.Roku 1367 byl zbaven řízení koleje v Canterbury. Wycliffe se proti tomuto rozhodnutí odvolal k papeži Urbanovi V. Ten rozhodl v jeho neprospěch. Roku 1377 byl obviněn, že učí bludy. Podle jeho učení (spis „Protestatio“) nesmí mít církev pozemské statky, jediným pramenem víry je Písmo svaté, papež je Antikrist a církev ho nepotřebuje. V křížových výpravách viděl jen podniky loupení a plenění. Církev by se měla řídit vzorem z dob apoštolských časů. Londýnská synoda (1382) odsoudila 24 Wycliffových vět a arcibiskup vydal příkaz k sesazení z místa v Oxfordu. Jeho spisy byly spáleny. Poslední roky svého života dožil Wycliffe na své faře v Lutterworthu, kde se věnoval sepisování knih a kázání.Jeho názory nalezly odezvu v českém prostředí, kam jeho spisy přinášeli studenti vracející se z anglických univerzit. To byl jeden z výsledků česko-anglických kontaktů, které zesílily po sňatku Anny Lucemburské s Richardem II. (Anna, dcera Karla IV., byla v Anglii velmi oblíbená, také se zastala povstalců (1380) a prosila o shovívavost při jejich potrestání.)Wyclifovy nauky převzal Jan Hus a spojoval je s reformními snahami v církvi. V Praze byly Wyclifovy knihy jako kacířské zkonfiskovány a spáleny na hranici.Jeho učedníci a pokračovatelé se nazývali lollardi.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: