Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2648187 obálek a 798045 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Letzel, Jan

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Letzel, Jan
Rok: 1880-1925

Biogr./Hist. údaje: Narozen 9.4.1880 v Náchodě, zemřel 26.12.1925 v Praze. Architekt, významný propagátor česko-japonských kulturních a ekonomických vztahů
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jan Letzel

Jan Letzel (9. dubna 1880 Náchod – 26. prosince 1925 Praha) byl český stavitel a architekt.Pocházel z Náchoda, dlouhou dobu působil v Japonsku. V Hirošimě postavil dům, který 6. srpna 1945 jako jediná budova v epicentru přestál americký útok atomovou bombou. Torzo této budovy je známo jako Atomový dóm. V Česku se nachází jeho secesní pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně. Mimoto se podílel na přestavbě secesního hotelu Šroubek (dnes hotel Evropa), a to na úpravě vnějších kovových prvků. Poté odešel do Egypta a následně do Japonska. Sem přivezl nové stavební prvky a technologie jako například železobetonovou nebo ocelovou konstrukci, kterou použil při stavbě klenby obchodního centra v Hirošimě. Po ukončení 1. světové války se vrátil domů do Československa. Byl nespokojen s vývojem u nás a vrátil se zpět na japonské ostrovy. Po svém návratu z Japonska zpět do vlasti zemřel v léčebně pro duševně choré v Kateřinské ulici v Praze. Pohřben je ve svém rodišti v Náchodě.Dnes je po něm pojmenována SPŠ a VOŠ stavební v Náchodě. V roce 2009 byl náhodou v Brně objeven hrob, který navrhoval sám Letzel.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: