Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2885700 obálek a 870160 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Drake, Nick

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Drake, Nick
Rok: 1948-1974

Biogr./Hist. údaje: Britský zpěvák a skladatel.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Nick Drake

Nick Drake (* jako Nicholas Rodney Drake; 19. června 1948 Rangún, Myanmar − 25. listopadu 1974 Tanworth-in-Arden, Warwickshire, Anglie) byl britský folkový písničkář a skladatel. V době jeho kariéry měl velmi malé množství posluchačů. Jeho práce během let začala být uznávána a dnes je považován za jednoho z nejvlivnějších anglických písničkářů posledních padesáti let. Když bylo Drakeovi dvacet let, podepsal smlouvu s Island Records a v roce 1969 vydal své debutové album s názvem Five Leaves Left. Do roku 1972 nahrál dvě další alba, Bryter Layter (1970) a Pink Moon (1972). Ani jedno z nich nemělo prakticky žádný úspěch.Trpěl depresemi, insomnií a chorobnou plachostí, která mu zabraňovala ve vystupování před publikem. Z tohoto důvodu jeho hudba nebyla tehdejším posluchačům téměř známa a jeho desky se prodávaly velmi zvolna. Témata jeho depresí se často odrážela v jeho textech. Po dokončení nahrávání jeho třetího alba Pink Moon ustoupil z živého hraní i nahrávání, usadil se v domě svých rodičů na venkově v Warwickshire. Dne 25. listopadu 1974 zemřel na předávkování amitriptylinem a předepsanými antidepresivy, bylo mu 26 let.Jeho hudba byla dostupná v první polovině sedmdesátých let, ale v roce 1979 vyšlo retrospektivní album Fruit Tree, které obsahuje písně z všech jeho tří alb. V polovině osmdesátých let ho označilo jako svůj vzor několik hudebníků, mezi které patří například Robert Smith, David Sylvian a Peter Buck. V roce 1985 pro něj napsala skupina The Dream Academy píseň „Life in a Northern Town“. Počátkem devadesátých let ho jako svůj vliv označili například Kate Bush, Paul Weller a The Black Crowes. Jeho první biografie se na trhu objevila v roce 1997, následující rok vyšel dokumentární film A Stranger Among Us. V roce 2000 použila firma Volkswagen titulní skladbu z jeho alba Pink Moon v televizní reklamě a během jednoho měsíce se prodalo více jeho alba, než v posledních třiceti letech.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: