Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2894072 obálek a 874508 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Nikifor

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Nikifor
Rok: 1895-1968

Biogr./Hist. údaje: Polský naivní malíř.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Nikifor

Nikifor Krynicki (25. května 1895 Krynica Zdrój – 10. října 1968 Folusz), vlastním jménem Epifaniusz Drowniak, byl významný rusínský (łemkovský) naivní malíř, který tvořil v polských lázních Krynica Zdrój.Téměř celý život žil nedoceněný o samotě a v bídě, v zajetí psychické choroby. Jeho díla došla ocenění až ke konci jeho života a dnes je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších naivních malířů. V centru města Krynica Zdrój bylo zřízeno muzeum Nikiforových prací.Totožnost Nikifora Krynického byla úředně vytvořena až v roce 1962, kdy byl soudně do matriky zapsán s fiktivními údaji na žádost předsedy Městské národní rady v Krynici. Epifaniusz Drowniak přijal občanský průkaz na fiktivní jméno Krynicki zřejmě v obavě před možnými represemi úřadů. Podepisoval se vždy jako Nikifor, Netyfor nebo Matejko. Nikiforův talent se projevil hlavně v jeho tvorbě malých obrázků, na krajích sešitů a na útržcích papírů, na které maloval autoportréty, náboženská témata a obrazy z Krynice. Za svůj velmi plodný život namalovat několik desítek tisíc kreseb a obrazů.Poslední léta Nikiforova života se stala námětem pro film polského režiséra Krzysztofa Krauze „Mój Nikifor“ s Krystynou Feldman v roli Nikifora.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: