Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2181730 obálek a 541855 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Kastler, Alfred

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Kastler, Alfred
Rok: 1902-1984

Biogr./Hist. údaje: Francouzský fyzik, zaměřený na kvantovou elektroniku a fyzikální optiku. Nositel Nobelovy ceny.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Alfred Kastler

Alfred Kastler (3. května 1902, Guebwiller – 7. ledna 1984) byl francouzský fyzik německého původu. V roce 1966 obdržel Nobelovu cenu za fyziku za objev a rozvoj optických metod a studium hertzovských rezonancí v atomech.Kastler studoval v lyceu Bartholdi v Colmar, v Alsasku a potom od roku 1921 na Ecolea Normale Superieure v Paříži. Po studiích, v roce 1926 začal učit fyziku v lyceu v Mulhouse a pak do roku 1941 na Universitě v Bordeaux. V roce 1952 se vrátil do Ecole Normale Superieure, když mu to předtím nabídl Georges Bruhat. Spolupracoval s Jeanem Brosselem na výzkumu v oblasti kvantové mechaniky a spektroskopii. Kastler dokončil teorii laserů a maserů. Po obdržení Nobelovy ceny v roce 1966 byl prezident výboru Institut d'optique theorique et appliquee. Čtyřicetiletá práce dvojice Kastler a Brossel ovlivnila mnoho mladých fyziků ve Francii. Po dvojici byly v roce 1994 přejmenovány laboratoře na Laboratoire Kastler - Brossel. Zemřel 7. ledna 1984.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: