Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2875525 obálek a 866073 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Le Chatelier, Henry

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Le Chatelier, Henry
Rok: 1850-1936
Oblast působnosti: chemici

Biogr./Hist. údaje: Francouzský chemik, zaměřený na vztah vědy a průmyslu, definoval tzv. Le Chatelierův princip.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Henry Le Chatelier

Henry Louis Le Châtelier (8. října 1850, Paříž – 17. září 1936, Miribel-les-Échelles) byl francouzský chemik. Proslul definováním tzv. Le Chatelierova principu, který popisuje, jak se změny podmínek, za kterých probíhá chemická reakce, projeví na chemické rovnováze ("Systém, který je v rovnováze, reaguje na každou změnu tak, aby ji potlačil"). Věnoval se též problému rozpustnosti solí, metalurgii (založil mj. časopis La revue de métallurgie) a vztahu vědy a průmyslu. Jeho otec Louis Le Chatelier byl rovněž chemikem a významným průmyslníkem, roku 1855 vynalezl výrobu hliníku z bauxitu.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: