Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2157923 obálek a 530605 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Chevreul, Eugène

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Chevreul, Eugène
Rok: 1786-1889
Oblast působnosti: chemici

Biogr./Hist. údaje: Chemik, univerzitní profesor; zabýval se organickou chemií: zkoumal mastné kyseliny a odhalil jejich význam pro medicínu.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Michel Chevreul

Michel Eugène Chevreul (31. srpna 1786, Angers – 9. dubna 1889, Paříž) byl francouzský chemik a fyzik. Proslul výzkumem mastných kyselin, objevil kupříkladu kyselinu heptadekanovou, kyselinu olejovou, kreatin či stearin. Vynalezl též ranou formu mýdla ze zvířecích tuků a soli. Byl velkým odpůrcem okultismu a zejména spiritismu, při jejich kritice definoval tzv. ideomotorický jev. Přispěl též ke studiu barev, kterým výrazně ovlivnil výtvarné umění své doby, zejména impresionismus a orfismus. Je jednou ze 72 osobností, jejichž jméno je napsáno na Eiffelově věži v Paříži. Roku 1857 získal Copleyho medaili. Dožil se 102 let.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: